Punct muncit pentru Energia Târgu Jiu

Handbaliştii de la CSM Ploieşti au plecat cu un punct din deplasarea de la Târgu Jiu, acolo unde au reuşit să încheie la egalitate disputa cu Energia, scor 22-22. Meciul a fost unul strâns, iar egalul a fost considerat un eşec pentru Energia.

Meciul a stat sub semnul echilibrului în marea majoritate a timpului, în prima parte, în special, mergându-se cap la cap până aproape de pauză. Gazdele s-au desprins în două rânduri, la 8-6 şi 12-9, dar CSM-ul a revenit de fiecare dată şi a egalat, doar reuşita lui Acatrinei, din minutul 30, făcând ca Energia să aibă avantaj minim la pauză: 13-12. Partea secundă a început la fel ca şi prima şi după cinci minute era tot diferenţă de un gol în favoarea gazdelor, 15-14, moment în care ploieştenii au rupt ritmul pentru prima dată: au marcat patru goluri la rând şi au dus tabela la 15-18 (minutul 39), spre stupefacţia celor prezenţi în sala gorjeană.
Energia a revenit rapid şi a egalat la 18 (minutul 45), după care a urmat un final dârz, cu multe întreruperi, puţine goluri şi destule schimbări de situaţie. A condus întâi CSM-ul, cu 19-18, apoi elevii lui Bîrză au trecut în faţă - 20-19 şi 21-20 (53) - pentru ca, în minutele următoare, să se facă 21-22 (54). Gazdele au egalat după câteva secunde, apoi au urmat cinci minute în care nu s-a mai înscris niciun gol, gorjenii irosind chiar şi două atacuri în superioritate numerică, în ultimele secunde de joc. În următoarea etapă Energia joacă în deplasare la Focşani.
Play-out - Etapa a IV-a
Energia Tg. Jiu - CSM Ploieşti 22-22 (13-12)
Danubius Galaţi - CSM Focşani 22-27 (9-14)
Minaur Baia Mare - HC Vaslui 29-29 (18-17)

Clasament play-out
1. Energia Târgu Jiu - 31 puncte
2. Minaur Baia Mare - 29 puncte