Rezultate și program CM Qatar: Se știu primele două echipe calificate în sferturi

Argentina lui Messi dar și Olanda s-au calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar. Cele două echipe au trecut de Australia și SUA în prima zi a optimilor de finală.

Meciul dintre Argentina și Australia din optimile de finală ale Campionatului Mondial s-a încheiat cu scorul de 2-1. „Pumele” s-au calificat cu emoții în „sferturile” competiției, Messi fiind din nou printre marcatori. Golurile victoriei au fost marcate de către Leo Messi și Julian Alvarez, în timp ce golul de onoare al „cangurilor” a fost reușit de către Craig Goodwin.

În cel de-al doilea meci din optimile de finală Olanda a trecut de naționala din SUA cu scorul de 3-1. „Portocala mecanică” a început perfect meciul, iar echipa lui Louis Van Gaal a intrat cu avantaj dublu la cabine, datorită golurilor marcate de către Depay și Blind. În cea de-a doua repriză, Wright a redus din diferență pentru americani, însă Dumifries a marcat pentru olandezi și a stabilit scorul final al partidei.

Pentru Argentina urmează sferturile de finală ale competiției, acolo unde va juca contra Olandei.