S-a dus orice şansă de play-off!

Energia a avut ocazia să-l reîntâlnească pe Căpuşan la noua sa echipă, BC Târgu-Mureş. Chiar dacă fostul lor coleg nu a jucat prea mult, baschetbaliştii de la Târgu-Jiu nu s-au impus gazdele câştigând cu 102-100 (29-27, 23-29, 27-21, 23-23).  Elevii lui Nikoloc s-au impus în sfertul doi la şase puncte avans după ce Mureşul a câştigat primul sfert cu două puncte dar s-au impus tot la şase puncte în al treilea sfert. Ultimul sfert a fost mai tensionat şi s-a încheiat la egalitate dar gazdele s-au impus graţie avansului din prima parte a meciului. Darby şi-a revenit din criza de formă şi a marcat de 36 de puncte, urmat de Troupe cu 23 şi Mocanu cu 14 puncte. Cu acest nou eşec Energia a pierdut orice şansă de a mai prinde un loc la play-off, din sezonul regulat urmând să se mai joace doar trei meciuri.