Unde putem vedea la TV meciul Austria – România!

Meciul Austria – România se dispută sâmbătă, 7 iunie 2025, de la ora 21:45, iar partida va fi una extrem de importantă în lupta pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2026. Duelul care se poate dovedi decisiv pentru șansele de calificare ale „tricolorilor” va fi transmis la TV și în România de un post important de televiziune.

Meciul Austria – România va putea fi urmărit în direct de către telespectatorii români pe postul TV Antena 1, de la ora 21:45.

După primele două runde, România a adunat doar trei puncte, grație victoriei din San Marino, tricolorii pierzând surprinzător acasă cu Bosnia, scor 0-1. De cealaltă parte, austriecii debutează abia acum în preliminariile CM 2026, întrucât au avut de disputat barajul de retrogradare din Nations League în luna martie.

Pentru a mai putea spera cu șanse reale la un loc de calificare la turneul final, reprezentativa condusă de Mircea Lucescu are mare nevoie de o victorie.

La conferința de presă premergătoare partidei, selecționerul a reamintit de momentele din meciul cu Bosnia, când naționala României a fost dezavantajată de arbitri.

„Vom vedea în ce măsură vom reuși să trecem peste înfrângerea nemeritată cu Bosnia. Nu ne putem ascunde, am fost furați, pur și simplu!  Iar arbitrul din momentul acela nu a mai fost delegat de UEFA, ceea ce înseamnă că greșeala lui a fost colosală, având în vedere că e o competiție în care orice punct contează pentru a ajunge la Mondial.

E de ajuns să greșească o dată cineva, mai ales intenționat, și cealaltă echipă pierde. Nu e vorba doar de pierderea punctelor, dar starea de spirit poate fi influențată”, a declarat Mircea Lucescu.

Lotul selecționat de Mircea Lucescu pentru dubla cu Austria și Cipru

    Portari

    Florin NIȚĂ (Damac | Arabia Saudită, 31/0), Horațiu MOLDOVAN (Sassuolo | Italia, 12/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 3/0);

    Fundași

    Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 29/1), Valentin CREȚU (FCSB, 2/0), Andrei BURCĂ (Baniyas | EAU, 39/1), Mihai POPESCU (FCSB, 2/1), Virgil ⁠GHIȚĂ (Cracovia | Polonia, 2/0), Ionuț NEDELCEARU (Akron Togliatti | Rusia, 27/2), Vladimir SCRECIU (Universitatea Craiova, 4/0), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 46/2), Raul OPRUȚ (Dinamo, 4/0);

    Mijlocași

    Marius MARIN (Pisa | Italia, 30/0), Vlad CHIRICHEȘ (FCSB, 75/0), Adrian ȘUT (FCSB, 5/0), Răzvan MARIN (Cagliari | Italia, 67/12), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 81/15), Florin TĂNASE (FCSB, 19/3),⁠ Dennis MAN (Parma | Italia, 35/9), Deian ⁠SORESCU (Gaziantep FK | Turcia, 20/0), David MICULESCU (FCSB, 0/0), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 30/5), Alexandru MITRIȚĂ (Universitatea Craiova, 23/4);

    Atacanți

    Denis DRĂGUȘ (Trabzonspor | Turcia, 22/5), Denis ALIBEC (Farul Constanța, 43/6), Daniel BÎRLIGEA (FCSB, 3/1), Louis MUNTEANU (CFR Cluj, 1/0).

Vizualizări: 1,010

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Sport:

Citește și: