CSM Târgu Jiu a scăpat de emoțiile retrogradării!

Echipa de handbal feminin a CSM Târgu Jiu a evitat retrogradarea în liga secundă și își păstrează locul din Liga Florilor. După ce a trecut vineri de formația Activ Prahova Ploiești, echipa primăriei a învins sâmbătă cea de-a doua echipă venită din eșalonul doi, CSM Deva.

CSM Târgu Jiu a reuşit să învingă, sâmbătă, pe CSM Deva, în turneul de baraj de la Mioveni, scor 28-27, la pauză scorul fiind egal, 13-13. Aceasta a  fost a doua victorie consecutivă în turneul de la Mioveni și echipa lui Liviu Andrieș și Andrei Enache va evolua și-n sezonul viitor pe prima scenă a handbalului românesc.

Meciul al doilea nu a fost însă ușor pentru gorjence, victoria fiind obținută cu emoții și la limită, scor 28-27. „Meciul a  fost unul foarte echilibrat cu numeroase răsturnări de situație pe tabela de marcaj, cu cele două echipe la egalitate la pauză, scor 13-13, și cu un final de meci în care experiența grupării din Târgu Jiu și a spus cuvântul. Gorjencele au gestionat mai bine finalul de partidă și s-au impus la limită, suficient pentru a obține victoria și pentru a evolua în Liga Florilor și în următoarea stagiune”, se arată în cronica jocului oferită de site-ul oficial al clubului.

Rezultatul era de așteptat având în vedere că de mai mulți ani, echipele cu experiență de Liga Florilor câștigă meciurile de baraj la turneul de retrogradare / promovare.

CSM Târgu Jiu mai are de disputat duminică un meci, cu HC Zalău, dar rezultatul acestuia nu va mai conta pentru gruparea gorjeană.

SÂMBĂTĂ, 25 MAI 2024

ORA 11.00

CSM TÂRGU JIU – CSM DEVA 28-27(13-13)

CSM Târgu Jiu: Ekaterina Dzhukeva, Andreea Chetraru, Elena Marica Bercu – Bianca Ștefania Chiriță, Oana Maria Bucă, Helena Paulo Simao Gilda 4g, Alexandra Maria Frățilescu Gavrilă 4g, Andreea Mihart, Mirabela Coteț, Ira Zinatullina, Andreea Chiricuță 5g, Laura Moldovan 2g, Ana Maria Lopătaru, Florența Ilie 4g, Iuliia Andriichuk 4g, Ana Cătălina Ciolan 5g. Antrenori: Liviu Andrieş şi Andrei Enache. Antrenor cu portarii: Grigore Albici. Maseur: Petre Tocaru.