A patra victorie pentru Energia

Energia a marcat a patra victorie consecutivă în campionat şi se apropie de play-off. Formaţia antrenată de Antonis Constantinides urcă pe locul 8 după ce a învins Phoenix Galați cu 64-68. Primul sfert a fost câştigat de gorjeni cu scorul de 13-22. În cel de-al doilea, Energia a avut şi 14 puncte în faţa gazdelor pe parcursul sfertului secund, dar elevii lui Florin Nini au revenit până la pauză şi au redus din ecart, la cabine intrându-se cu scorul de 30-38, scrie sportingorj.ro. Cel de-al treilea sfert a creat emoţii celor de la Energia, care după ce a urcat avantajul la +11, scor 32-43 în minutul 33, în şase minute a marcat doar din două aruncări de două puncte, iar cu un minut înaintea sfertului decisiv Phoenix Galaţi părea să poată produce o nouă. Energia a reuşit să înscrie primele puncte din sfertul decisiv abia după mai bine de două minute de joc, când Andrei a transformat două aruncări libere, însă situaţia gazdelor a fost cu mult mai proastă. (A.P.)