Cupa României: Victorie cu emoţii pentru Energia

Victorie în Cupa României după o ultimă repriză plină de tensiuni și time-aut-uri cerute de antrenorii echipelor Energia și BC Timișoara. Energia Târgu Jiu a câștigat primul test al sezonului, manșa tur din prima fază a Cupei României, învingând BC Timișoara. Meciul pe care baschetbaliștii Energiei l-au câștigat cu scorul de 65-59 a avut loc într-o sală plină de suporterii gorjenilor. Energia a câștigat după trei time-aut-uri cerute de Antonis Constantinids în ultimele cinci minute ale meciului. Gorjenii au condus trei reprize, iar în cea de-a patra și-au pierdut concentrarea.

Antrenorul cipriot a cerut pauză de trei ori pentru a-și aduce elevii pe calea cea bună. Pentru câteva secunde din ultima repriză, Timișoara a preluat conducerea, deși Energia controlase jocul până atunci. Antonis Constantinides, antrenorul Energia Târgu-Jiu, declara înainte de meci că echipa este îndeajuns de puternică pentru a câștiga meciul cu Timișoara și așa s-a întâmplat. Returul se va disputa joi, 24 septembrie, de la ora 18.00, la sala Constantin Jude.