E bătaie mare pentru titlu la judeţ !

Lupta pentru titlul de campioană la judeţ pare mai aspră ca oricând! Şi mai mult ca oricând, lupta nu se dă doar pe teren, ci şi în afara lui, pe la comisii. Una din cele 3 candidate la promovare, Petrofac Ţicleni are deja o victorie la „masa verde”, obţinută la Hurezani după scandalul provocat de jucătorii echipei gazdă la adresa arbitrului. Petrofac va obţine mai mult ca sigur o a doua astfel de victorie cu 3-0 după ce meciul de pe teren propriu cu Internaţional Băleşti a fost întrerupt de arbitrul Sorin Costreie. Şi asta pentru centralul partidei a fost lovit bestial de un jucător al echipei din Băleşti, Răzvan Gheorghiţă. Un alt caz delicat este cel al meciului de la Bîlteni dintre echipa locală, Inter şi Ştiinţa Turceni, o altă echipă cu pretenţii la promovare. Meciul respectiv a fost întrerupt cu 6 minute înainte de final la scorul de 1-0 pentru Bîlteni, pe motiv că poliţistul local nu mai era prezent la stadion! O decizie care pare cel puţin exagerată, având în vedere că nu se înregistraseră incidente care să necesite intervenţia poliţistului cu pricina. Atât Comisia de Disciplină cât şi cea de Apel au decis ca meciul de la Bîlteni să se rejoace din minutul 1 de la scorul de 0-0, partida urmând să aibă loc cel mai probabil duminică de la ora 13. Cea de-a treia echipă care se bate pentru promovare, Gilortul Tg-Cărbuneşti, e şi singura care a stat departe de scandaluri majore în acest tur. Proaspăt promovată din liga a V-a, Gilortul speră să facă în vară pasul spre liga a III-a.

Petrofac Ţicleni – locul 1, cu 35 de puncte din 13 jocuri (cu tot cu cele 3 puncte din meciul cu Băleşti)

Avantaj: campioana din sezonul trecut, are destui jucători experimentaţi (gen Amzucu, Adi Popescu sau Rădoi) care ştiu să ducă o bătălie pe termen lung

Dezavantaje: -joacă ambele derby-uri, cu Ştiinţa Turceni şi Gilortul Cărbuneşti, în deplasare în retur

-singura din cele 3 care a călcat strâmb în meciuri cu echipe mai slab cotate: 3-3 la Negomir cu Viitorul şi 0-0 la Sadu cu Parângul

Gilortul Tg-Cărbuneşti – locul 2, 33 de puncte din 13 jocuri (golaveraj 44-8)

Avantaje: -joacă cele două derby-uri, cu Turceni şi Ţicleni, acasă în retur

-are un gazon excelent care pune în valoare tehnicitatea jucătorilor proprii dar şi o stabilitate financiară ce-i permite să viseze că poate urca de la liga a V-a la liga a III-a în numai 2 ani

Dezavantaj: - a pierdut atât la Ţicleni (1-2) cât şi la Turceni (0-1) în tur şi are nevoie de un retur perfect pentru a avea şanse la promovare

Ştiinţa Turceni – locul 3, 33 de puncte din 12 jocuri (golaveraj 42-7)

Avantaje: - poate trece pe primul loc dacă bate în meciul ce se va rejuca cu Inter Bîlteni

-stabilitate financiară, baza sportivă bună şi ambiţie să câştige titlul în acest an după ce sezonul trecut l-a ratat la limită în faţa Ţicleniului

-are numai victorii (11) în afara meciului de la Ţicleni pe care l-a pierdut cu 0-1 în minutul 90, într-un moment în care avea doi oameni în plus pe teren şi după ce a ratat un penalty şi a trimis mingea şi în bară la 0-0!

-a trecut cu brio de deplasările incomode, gen Cruşeţ, Băleşti sau Sadu dar mai are de jucat la Cărbuneşti, Mătăsari sau Bîlteni