Energia a pierdut derbiul Olteniei la un punct

Energia Târgu-Jiu a pierdut derby-ul Olteniei. SCM U Craiova s-a impus cu 78-77. Finalul meciului a fost unul de infarct. Jamar Diggs putea trimite partida în prelungiri, dar a ratat ultima aruncare liberă și victoria a revenit echipei gazdă. Elevii lui Antonis Constantinides au câștigat trei din cele patru sferturi, singura sincopă a gorjenilor fiind în sfertul al treilea, câștigat net de Craiova, care a echilibrat disputa. În actul decisiv, meciul a fost unul de-a dreptul nebun, cu un final dramatic, în care s-a jucat de la egal la egal. Ultimele secunde ale partidei din Bănie au fost electrizante, interzise cardiacilor. Cu cinci secunde înainte de final gazdele conduceau cu 78-76. Antonis Constantinides a cerut time-out pentru a indica schema ultimului atac. Porter a aruncat de trei puncte, dar a ratat ţinta. Jamar Diggs a recuperat și a obținut fault în ultima secundă. Diggs a primit două libere, dar a transformat-o doar pe prima. Diggs a ratat a doua liberă, iar echipa lui Oliver Popovic s-a impus cu 78-77. (A.A.)