Energia, paşi spre liga secundă

Gaz Metan Mediaş a învins Energia Târgu Jiu la baschet masculin, scor 81 la 76, în meciul din etapa a treia din play out. Plecaţi în ziua meciului la Mediaş, baschetbaliştii Energiei au încercat să dea lovitura pe terenul ardelenilor de la Gaz Metan Mediaş, dar fără sorţi de izbândă. Elevii lui Diamantakos au fost însă foarte aproape de reuşi acest lucru. Ardelenii s-au impus în primele trei sferturi: 21-20, 18-13, 22-21, în timp ce Energia şi-a adjudecat sfertul final cu 22-20, dar prea puţin pentru a câştiga partida.

Pentru Energia urmează o adevărată finală pentru supravieţuirea pe prima scenă a baschetului românesc. Meciul cu BC Timişoara de miercuri, 9 martie, devine capital pentru viitorul baschetului gorjean. Echipa a fost părăsită de titulari, din cauza problemelor financiare. (A.A.)