Energia şi-a luat adio de la Cupa României

Ajunsă la debutul în prima ligă în faza Final Four în Cupa României, Energia Rovinari a capotat anul acesta în faţa unui adversar net superior. După ce a pierdut la Cluj meciul cu U Mobitelco din prima manşă a cupei, la o diferenţă de 11 puncte,  Energia a pierdut din nou şi la Târgu Jiu în returul acestei manşe, la o diferenţă chiar mai mare. U Mobitelco Cluj s-a impus la Târgu Jiu cu scorul de 94-75. Debutul partidei a fost favorabil oaspeţilor, Energia nemaiavând nici o speranţă încă din primul sfert care s-a încheiat la un scor  ce deja spulbera orice speranţă, 8-29.

Theo Evans a încercat să-şi motiveze jucătorii măcar pentru o victorie de palmares şi moral iar Energia a revenit în joc şi a câştigat sfertul secund cu scorul de 24-18. Clujenii s-au impus însă din nou în sfertul trei, scor  15-26 iar ultimele zece minute au fost abordate de oaspeţi cu jucătorii de rezervă, fapt care a dat ocazia Energiei de a mai reduce din diferenţa care la un moment dat ajunsese la 30 de puncte, elevii lui Evans impunându-se în ultimul sfert cu scorul de 28-21. Marcatorii Energiei au fost Griffin, cu 19 puncte, Troupe, cu 18, şi Joe Barber cu 17 puncte. Scăpaţi acum de grija cupei, gorjenii se pot concentra liniştiţi la debutul noului sezon, Energia urmând să joace săptămâna viitoare, în prima etapă a diviziei A, în deplasare la BCM U Piteşti.