Giusti, noua vedetă de la Pandurii

Unicul gol al pandurilor la Mediaş a fost marcat de Maximiliano Giusti. Argentinianul de 23 de ani a recidivat după golul de 1-0 cu Dinamo şi a marcat în primul minut al reprizei secunde la Mediaş după o pasă venită de la Buleică şi o finalizare de atacant veritabil pe lângă Pleşca. Sosit din Peru de la Universidad San Martin liber de contract, Giusti are parte de un debut bun la Pandurii. A fost folosit titular în ultimele 4 meciuri, contra celor de la Chiajna, Dinamo, CFR Cluj şi Mediaş şi a marcat de două ori. Cu un pic mai mult noroc, vârful sud american putea marca şi în meciurile cu Chiajna şi CFR Cluj, atunci când bara transversală, respectiv Mario Felgueiras l-au împiedicat să-şi adauge alte goluri în cont. Până acum golurile lui Giusti au fost decisive pentru panduri în victoriile cu Dinamo şi Mediaş aşa că putem spune că argentinianul s-a adaptat repede la Pandurii. Dacă va continua în acest ritm, Giusti şi-ar putea prelungi şederea la Târgu Jiu. El a semnat în iarnă un contract pe 4 luni cu Pandurii cu opţiune de prelungire pentru încă 3 sezoane. (A.P.)