Handbal:A șasea înfrângere pentru Energia

Energia a înregistrat un nou eșec în Liga Națională, pe terenul echipei vicecampioane, Știința Bacău. Gazdele s-au impus cu 26-21, după ce la pauză au condus cu 14-10.

Energia a bifat a șasea înfrângere în șapte meciuri disputate în Liga Națională. Plecați cu gândul să răstoarne calculele hârtiei, elevii lui Liviu Andrieș au început cum nu se poate mai rău meciul de la Bacău, 5-0 pentru moldoveni după primele 11 minute.  Repriza a doua a continuat pe aceleași coordonate, cu echipa gazdă la conducerea jocului. Moldovenii au reușit pe parcursul reprizei secunde să se desprindă și la opt goluri pe tabelă: 22-16 și 24-16, cu aproximativ 10 minute înainte de finalul meciului. Până la fluierul de final al meciului, gorjenii au reușit să mai reducă din diferență, astfel că meciul s-a încheiat 26-21 pentru Bacău. La final, echipa din Bacău a fost felicitată de gorjenii învinși. “Felicităm echipa gazdă, au câștigat astăzi cele trei puncte. Din păcate pentru noi, chiar dacă am făcut un meci mult mai bun decât cel de acasă cu Timișoara, am pierdut”, a declarat Liviu Andrieș, antrenor principal Energia Târgu Jiu. Și portarul Energiei, George Șelaru, a fost pe aceeași lungime de undă cu antrenorul gorjean. În opinia portarului Energiei, echipa a jucat ceva mai bine decât în meciul cu Timișoara, dar greșelile neforțate au dus și de această dată la un rezultat nefavorabil.