Meciuri tari pentru echipele gorjene în Cupa României 

FRF a stabilit meciurile din faza a III-a a Cupei României, fază în care intră în competiţie nou promovatele din Liga 2 şi echipele din a doua jumătate a clasamentului sezonului trecut. Pandurii Târgu Jiu a aflat că va juca în deplasare la Flacăra Horezu, iar ACS Viitorul cu FCU Craiova.

Federaţia a omologat majoritatea rezultatelor din Faza a II-a a Cupei României, ediţia naţionată 2019 – 2020 şi a anunţat cele 27 de partide ale Fazei a II-a a competiţiei, care vor avea loc pe 27 şi 28 august, marţi, respectiv miercuri, de la ora 17:30. 

În această fază vor juca cele 30 de echipe calificate din turul antrerior şi vor intra în competiţie 13 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3, cât şi 11 din Liga 2.

Cele 27 de meciuri rezultate se vor disputa într-o singură manşă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se joacă încă două reprize de prelungiri, iar, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Echipele programate în Cupa României nu pot renunţa la jocuri şi nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancţiunea excluderii şi retrogradării lor în eşalonul imediat inferior din campionatul în care participă.

Cele trei meciuri unde FRF încă nu s-a pronunţat cu siguranţă în privinţa unuia dintre adversari se datorează faptului că se aşteaptă verdictul oficial al Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF.

În etapa naţională a Cupei României, ediţia 2019/2020, vor participa un total de 145 de echipe, calificate astfel: 14 echipe din campionatul Liga 1, 20 echipe din campionatul Liga 2, 69 echipe din campionatul Liga 3 şi 42 echipe câştigătoare ale etapei de judeţ.

Meciurile Fazei a III-a a Cupei României:

Minaur Baia Mare - ACS Fotbal Comuna Recea

Foresta Suceava / Sănătatea Darabani - Bucovina Rădăuţi*

Unirea Mirceşti - Aerostar Bacău

CSM Ceahlăul Piatra Neamţ - FK Csikszereda

CSM Focşani - SC Oţelul Galaţi

KSE Târgu Secuiesc - Olimpic Cetate Râşnov

Metalul Buzău / Avântul Zărneşti - SCM Gloria Buzău*

CS Făurei - Dacia Unirea Brăila

Victoria Cumpăna - Farul Constanţa

Flacăra Moreni - Progresul Spartac

Steaua Bucureştin - CS Baloteşti

SC Popeşti-Leordeni - CS Afumaţi

CS Tunari - Unirea Slobozia

Rapid - Daco-Getica Bucureşti

CSM Alexandria - Turris-Oltul Turnu Măgurele

Vediţa Coloneşti / Real Bradu - ACSO Filiaşi*

U Craiova 1948 SA - Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Flacăra Horezu - Pandurii Târgu Jiu

Inter Petrila - CSM Reşiţa

Voinţa Lupac - Ripensia Timişoara

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii - ACS Poli Timişoara

Şoimii Lipova - UTA Arad

Crişul Chişineu-Criş - Gloria Lunca-Teuz Cermei

Măgura Cisnădie - Industria Galda

CSC Sânmartin - Luceafărul Oradea

Unirea Dej - Sănătatea Cluj

Unirea Ungheni - Avântul Reghin

Vizualizări: 454

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Sport:

Citește și: