Pandurii are juniori de viitor, merg în faza finală a Ligii Elitelor

Grupa de juniori Under 15 ani a clubului Pandurii Târgu Jiu s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Elitelor, acolo unde au ajuns cele mai bune echipe din ţară. Echipa de juniori 2007 a fost campioană a județului Gorj la categoria Liga Elitelor Under 15 ani şi a câştigat apoi neînvinsă şi faza de zonă a întrecerii.

Grupa de juniori 2007 a clubului Pandurii Târgu Jiu s-a calificat în faza finală a campionatului Ligii Elitelor Under 15 ani. Juniorii pregătiţi de antrenorul Alin Poenaru au reușit să rămână neînvinşi în faza de zonă a competiţiei unde s-au luptat cu echipe din judeţele Gorj, Vâlcea şi Mehedinți.

În week-end, faza de zonă a Ligii Elitelor pentru juniorii de 15 ani s-a încheiat, iar grupa de juniori 2007 a clubului Pandurii Târgu Jiu, care a evoluat în această competiţie, s-a calificat în sferturile de finală.

Juniorii pregătiţi de antrenorul Alin Poenaru nu au avut meci programat în ultima etapă a campionatului dar erau deja calificaţi înainte de încheierea sezonului. „Grupa de juniori Pandurii U15 s-a clasat pe locul 1 în clasamentul seriei a 9-a, cu 22 de puncte, după ce nu a pierdut nici un meci în acest sezon. Juniorii 2007 ai clubului Pandurii au înregistrat şapte victorii şi un rezultat de egalitate în cele opt meciuri disputate, fiind lider detaşat al seriei, şi totalizând 38 de goluri marcate. În cele opt meciuri juniorii clubului au primit doar şase goluri fiind echipa cu cele mai puţine goluri primite din serie”, au informat oficial cei de la Pandurii.

Juniorii gorjeni vor merge acum să joace la Bucureşti în semifinalele întrecerii, echipele calificate urmând să joace în două turnee semifinale.

Clasament Liga Elitelor, seria a 9-a, Juniori U 15

1.      Pandurii Târgu Jiu      8       7       1       0       38-6 32     22

2.      Luceafărul Drobeta    8       5       0       3       21-10         11     15

3.      Jiul Rovinari 2016       8       4       1       3       13-10         3       13

4.      CSS Râmnicu Vâlcea          8       2       0       6       6-20 -14    6

5.      AFC Oltenia Vâlcea    8       1       0       7       3-35 -32    3

Vizualizări: 1,459