Pandurii, învinsă la Braşov

Formaţia Pandurii a fost învinsă duminică la Braşov, unde F.C. s-a impus cu scorul de 3-2 (1-0). Pentru FC Braşov au marcat Ilyeş '8 (penalti), Cardoso '58, Majernik '83, golurile echipei Pandurii fiind înscrise de Vranjes '63 (penalti) şi Stromajer '90+1.

Robert Ilyeş a deschis scorul în minutul 8, când a marcat dintr-un penalti acordat în urma unui fault asupra lui Cardoso. Tot Cardoso a marcat pentru 2-0, în minutul 58, cu un şut din centrul careului, după o fază a lui Cristescu. Pandurii a redus din diferenţă prin Vranjes, în minutul 63, care a înscris dintr-un penalti acordat în urma unui fault al lui Majernik asupra lui Stromajer. FC Braşov a majorat din nou scorul prin Majernik, în minutul 83, care a înscris din cinci-şase metri după o centrare a lui Distefano. Scorul final a fost stabilit de Stromajer, în minutul 90+1, care a reluat în plasă un balon centrat de pe partea stângă de către Voinea.

Centralul Andrei Chivulete a împărţit şase cartonaşe galbene: Ilyeş '26, Voicu '82 / Viera '6, Grecu '30, Matei '70, Stromajer '82. La meci au asistat 1000 de spectatori, care au scandat numele lui Robert Ilyeş. Jucătorul braşovean Emanuel Creţulescu a debutat pe prima scenă fotbalistică.

FC Braşov: 1. Marc - 20.Voicu, 21. Rusu, 6. Majernik, 12. Cristi Ionescu - 25. Toloza - 8. Mateiu (3. Creţulescu '80), 10. Ilyeş (5. Stângă '36), 18. Cristescu, 14. Distefano - 23. Cardoso (17. Dedu '68). Antrenor: Antonio Conceicao

Pandurii Târgu Jiu: 22. Lazăr - 2. Matei, 3. Viera, 5. Pintilii (15. Voinea '84), 29. Grecu - 16. Nistor (9. Apostol '62) - 14. Voiculeţ, 7. Băcilă, 20. Vranjes, 17. Brata (8. Popete '65) - 18. Stromajer. Antrenor Petre Grigoraş.