Pandurii joacă cu U Cluj în sferturi

Pandurii va lupta, în sferturile Cupei României, cu Universitatea Cluj, o echipă pe care a întâlnit-o şi în campionat, scorul fiind 2-0 pentru clujeni. „Important e că am căzut cu o echipă faţă de care ai şanse cel puţin egale, în clasament suntem vecini, sunt convins că avem şanse acum. (…) Sper să avem tot lotul valid la meciul cu U Cluj, nu vorbim neapărat de o revanşă, dar sunt convins că e o ambiţie în plus a echipei să arate că eşecul din campionat a fost unul întâmplător”, a declarat antrenorul pandurilor, Petre Grigoraş. Meciul se va juca pe 3 decembrie în deplasare la Cluj. Până să ajungă în sferturi, Pandurii Târgu Jiu a trecut de Şoimii Pîncota (2-1 în 16-imi) şi Oţelul Galaţi (3-2 după prelungiri în optimi). Adversarul din sferturi, U Cluj, a trecut în 16-imi de FC Bihor (6-5 după executarea loviturilor de la 11 metri) iar în optimi de FC Braşov (3-1 în deplasare la Braşov). Pandurii a mai ajuns în sferturi şi în sezoanele 2007 – 2008 (eliminată de Gloria Buzău), 2008 – 2009 (eliminată de CFR Cluj), 2011 – 2012 (eliminată de Rapid) şi 2013 – 2014 (eliminată de Dinamo). În sferturile Cupei României vor juca CS Mioveni – CFR Cluj, CS U Craiova – Steaua Bucureşti, ASA Târgu Mureş – Petrolul Ploieşti şi Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu. (A.A.)