Pandurii s-a împotmolit la Clinceni

Pandurii Târgu Jiu a pierdut miercuri în deplasare meciul cu Academica Clinceni. Echipa ilfoveană a urcat pe locul 4 după victoria categorică în faţa gorjenilor, 3-1. În schimb, gorjenii rămân în zona retrogradabilă a clasamentului.

Primele goluri au picat spre sfârşitul primei reprize, în minutele 35 şi 36. Costin Gheorghe a prins un şut puternic de la 16 metri şi l-a învins pe Stanca. Ilfovenii s-au regrupat şi au ajuns rapid în careu, de unde Mihalcea a şutat, însă portarul gorjean a respins. Mingea a ajuns la Alexandru Popescu, care a reluat cu capul şi a dus scorul la 2-0.

La nici zece minute după pauză, Pandurii primeşte penalti, după o contră în careul Clinceniului. A tras Robert Băjan, care a readus Pandurii în joc. Gazdele au înscris tot din penalti, în min. 68, prin Bogdan Barbu. S-a terminat 3-1, iar Pandurii are meci sâmbătă, 31 martie, cu CS Afumaţi, echipă aflată pe locul 5 în campionat. Pandurii este pe locul 17 în clasament, retrogradabil, cu 24 de puncte.

Vizualizări: 1,237