Rezultate și program CM Qatar: Spectacol la ultima partidă de pe Stadionul 974 care va fi dezmembrat

Brazilia s-a calificat în sferturile de finală de la Campionatul Mondial după ce a făcut spectacol în fața Coreei de Sud, scor 4-1. Meciul a fost consemnat deja ca fiind ultima partidă de pe Stadionul 974, stadion amenajat special pentru acest campionat fiind ansamblat din 974 de containere.

Arena a fost construită de qatarezi în vederea Campionatului Mondial 2022, la fel ca și alte câteva stadioane, însă aceasta va avea un „destin” neobișnuit. Stadionul a fost construit din 974 containere maritime, de acolo fiind „inspirat” și numele, iar după încheierea turneului final acestea vor fi demontate în totalitate și vor fi transportate într-o țară defavorizată, pentru a susține infrastructura sportivă. În momentul de față, singura necunoscută din planul qatarezilor este destinația unde vor fi amplasate containerele ce au constituit stadionul 974. Oficialii statului gazdă de la CM iau în considerare și posibilitatea de a reconstrui mai multe arene din containerele respective, de dimensiuni mai mici.

Stadionul 974 are o capacitate de 40.0000 de locuri și a găzduit, în total, 6 partide la acest turneu final, 5 din faza grupelor și unul din optimi.

În celălalt meci al zilei de luni Croația s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, după ce a învins-o pe Japonia. Primele 90 de minute s-au încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile reușite de Maeda și Ivan Perisic.  Meciul s-a decis la penalty-uri, acolo unde japonezii au ratat de 3 ori, iar croații doar o singură dată.

Rezultate și program optimi de finală

Sâmbătă, 3 decembrie

Țările de Jos - SUA - 3-1 (Depay '10, Blind '45+1, Dumfried '81 / Wright '76)

Argentina - Australia – 2-1 ( Messi '35, Alvarez '57 / Fernandez '77 (autogol))

Duminică, 4 decembrie

Franța - Polonia – 3 - 1 ( Giroud '44, Mbappe '74, '91 / Lewandowski ' 99 - penalty)

Anglia - Senegal – 3 - 0 ( Henderson '38, Kane 45+3, Saka '57)

Luni, 5 decembrie

Japonia - Croația – 2 - 4 ( Maeda '43, Asano (penalty) '121 / Perisic '55 , Vlasic (penalty) '121, Brozovic (penalty) '121, Pasalic (penalty) '121 )

Brazilia - Coreea de Sud — 4 - 1 ( Vinicius Jr. '7, Neymar '13 (penalty), Richarlison '29, Paqueta '36 / Seung-ho ' 76)