România - Insulele Feroe, scor 3-1

Echipa naţională a României a învins, miercuri, la Piatra Neamţ, cu scorul de 3-1 (1-0), reprezentativa Insulelor Feroe, în ultima etapă a grupei a 7-a a preliminariilor Cupei Mondiale din 2010.

Golurile României au fost marcate de Apostol '18, Bucur '65 şi Mazilu '87, oaspeţii punctând în minutul 83 prin Bo.

În minutul 18, Apostol a deschis scorul cu un şut la colţul scurt din interiorul careului mare.

Gigel Bucur a majorat diferenţa pe tabela de marcaj, în minutul 65, cu o lovitură de cap.

În minutul 83, la o lovitură liberă a oaspeţilor, mingea a fost centrată în careu şi Bo l-a învins pe Pantilimon.

Patru minute mai târziu, Andrei Cristea a reuşit o pătrundere pe partea stângă, a şutat din careu, Mikkelsen a respins în faţă şi Mazilu a împins balonul în poartă.

România: 1. Pantilimon - 2. Panin, 6. Rădoi, 5. Goian (15. Galamaz '26), 3. Raţ - 8. Mara, 4. Apostol, 11. N. Grigore, 7. Varga - 18. Bucur (17. Andrei Cristea '77), 9. Marica (16. Mazilu '83). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Insulele Feroe: 1. Mikkelsen - 2. Naes, 5. Bo, 4. Gregersen, 3. Danielsen - 7. Benjaminsen (14. Christian Jacobsen '82), 10.Suni Olsen - 11. Holst (12. Lokin '71), 9. Borg, 8. Samuelsen - 6. Rogvi Jacobsen (18. Hansen '74). Antrenor: Brian Kerr.

Cartonaşe galbene: Panin '45+1, N. Grigore '55 / Bo '31, Borg '43, Samuelsen '51.

Arbitri: Alexander Gvardis (centru) - Tihon Kalugin, Mihail Erovenko (asistenţi) - Maxim Laiuşkin (rezervă) - toţi Rusia.

Delegat FIFA: Yoav Strauss (Israel)

Observator de arbitri: Aleh Şkun (Belarus)

La meci au asistat aproximativ 15.000 de spectatori, dintre care câteva zeci de susţinători ai echipei oaspete.

Înaintea partidei, preţul biletelor la peluză a fost scăzut de la 10 lei la 5 lei, iar cu 15 minute înainte de start au fost împărţite gratis tichete de intrare.