România a învins Croaţia cu 4-1 la EURO

Meciul România - Croația, disputat azi la San Marino, s-a încheiat cu scorul de 4-1 pentru tinerii antrenaţi de Mirel Rădoi. Golurile au fost marcate de Puşcaş 11-pen., I. Hagi 13, T. Băluţă 66 şi A. Petre 90+3.  România a debutat astfel spectaculos la Campionatul European de fotbal tineret EURO U21.

Meciul de debut al naţionalei de tineret a României contra echipei Croaţiei, din grupa C de la Campionatul European, a început, marţi, la Seravalle (San Marino) sub auspicii foarte bune. În minutul 11, George Pușcaș a transformat impecabil o lovitură de la 11 metri, obținută după verificarea cu sistemul VAR. După numai 3 minute, avantajul României a fost consolidat de Ianis Hagi, scorul devenind 2-0 pentru România din minutul 14 în partida contra Croației, meci de debut la campionatul european de tineret EURO Under 21.

Croații au redus din diferență în minutul 18, Nikola Vlasic a recuperat după o pasă greşită la mijlocul terenului, a sprintat spre careu, după care a şutat la colţul lung de la 20 de metri. Mingea s-a oprit în plasa laterală, după ce Ionuţ Radu n-a reuşit să respingă.

România a condus Croația cu scorul de 2-1 la pauză. Și repriza a doua a început cu faze care au ridicat fanii români în picioare.  În minutul 54, Ianis Hagi a executat o lovitură liberă din apropierea careului, cu stângul, dar balonul a lovit bara transversală.

Din minutul 65 scorul a devenit 3-1 pentru România prin golul spectaculos al lui Alexandru Băluță. În minutele de prelungire s-a stabilit scorul final, 4-1 pentru România, în ultimele minute de joc. Golul lui Adrian Petre (minutul 90+3) a fost valabil, verdict obținut după ce s-a cerut verificarea prin sistemul VAR.

EURO 2019 U21:

România - Croaţia 4-1 Puşcaş 11-pen., I. Hagi 13, T. Băluţă 66, A. Petre 90+3 / Vlasic 18

Arbitru: Bobby Maden (Scoţia). Asistenţi: Francisc Connor şi David Roome (Scoţia). Rezervă: Georgi Kabakov (Bulgaria)

Stadion: Serravalle (San Marino)

România: I. Radu (cpt.) - C. Manea, Nedelcearu, Paşcanus, F. Ştefan - T. Băluţă, Cicâldăus - Mans (D. Olaru 84), I. Hagi, A. Ivan - Puşcaş (A. Petre 88).  Rezerve: Căbuz, A. Vlad - Boboc, R. Grigore, Dragomir, V. Ghiţă, D. Nedelcu, A. Rus, A. Ciobanu. Selecţioner: Mirel Rădoi

Croaţia: Posavec - Uremovic, Benkovic, Katic, Sosa - Vlasic, Sunjic, Moro (Ivanusec 68) - Halilovic (cpt.) (Muric 77), M. Jakoliss, Brekalo (Bradaric 14). Rezerve: Grbic, Semper - Majer, Bistrovic, Kalaica, Borevkovic, Basic, Kulenovic, Cabraja. Selecţioner: Nenad Gracan