România a învins Ungaria în ultimele secunde şi este în grupele Campionatului Mondial

Naționala de handbal feminin a României a disputat astăzi ultima partidă din Grupa C, din cadrul Campionatului Mondial din Japonia 2019. Handbalistele s-au impus în fața Ungariei, obținând victoria în ultima secundă, scor 28-27, și calificarea în faza grupelor principale.

România nu a început meciul decisiv cu Ungaria foarte bine, nereușind să înscrie în primele 7 minute de joc (0-5), problemele avute în partidele anterioare continuând să își pună amprenta. Restul primei reprize s-a desfășurat după același scenariu, iar naționala României s-a văzut condusă cu 6 goluri la pauză (10-16) iar obținerea calificări părea să fi devenit o misiune imposibilă. Fetele au început repriza a doua mult mai bine, iar schimbările tactice, jocul cu doi pivoți și angajarea extremelor au adus un plus în jocul României.

Pe lângă consistența Cristinei Neagu, au ieșit în evidență extremele Ana Maria Iuganu și Sonia Seraficeanu, ajutând naționala să reintre în meci. Distanța pe tabela s-a redus simțitor iar ultimele minute au devenit de foc. Ungaria conducea la 2 goluri (25-27) cu două minute înainte de final, însă handbalistele s-au apărat foarte bine iar după marcarea a două goluri de pe extreme, România avea ultima fază de atac. O pătrundere a Laurei Pristăvița a adus o aruncare de la 7 m, convertită de căpitanul naționalei, Cristina Neagu și calificarea în grupele principale (top 12) la Campionatul Mondial de Handbal.

Echipa României: Denisa Dedu, Yuliya Dumanska, Neagu (10), Ana Maria Iuganu (6), Sonia Seraficeanu (5), Gabriela Perianu (2), Crina Pintea (2), Lorena Ostase (2), Laura Pristăvița (1), Raluca Băcăoanu, Cristina Florica, Elana Dache, Mădălina Zamfirescu, Patricia Vizitiu

În grupa principală România va întâlni Rusia (8 decembrie), Suedia (10 decembrie) și Japonia (11 decembrie).