U Craiova, victorie în deplasare cu Sabail în Europa League

U Craiova a câștigat în această seară cu 3-2 prima manșă a turului I preliminar din Europa League, în deplasarea cu azerii de la Sabail.  Mateiu, Roman şi Bancu au marcat pentru olteni.

Echipa din Bănie a început bine partida de la Baku şi au jucat bine în primele 15 minute  dar au fost la un pas să fie pedepsiți pe contraatac când  Ivan Martic a blocat o acțiune periculoasă a adversarilor .Scorul a fost deschis cinci minute mai târziu când Alexandru Mateiu, cel mai activ fotbalist român, a marcat cu o execuție spectaculoasă din interiorul careului de 16 metri. Azerii au ripostat și au egalat la finalul celei de-a doua lovituri de colţ. Agabala Ramazanov a înscris după o fază lucrată, în care doi jucători au lăsat mingea să treacă. Oltenii au revenit mult mai deciși după pauză, iar căpitanul Nicușor Bancu a înscris în minutul 51, la finalul unei curse de 30 de metri. Mihai Roman părea să fi tranșat soarta calificării în minutul 67, cu un gol simplu, din 6 metri dar Ramazanov a reușit „dubla” în minutul 82 și păstrează șanse matematice pentru azeri. Returul se va juca în Bănie, pe 18 iulie, de la ora 20:00. Câștigătoarea dintre Craiova și Sabail se va duela în turul secund cu învingătoarea dintre Honved (Ungaria) și Zalgiris (Lituania).