Zece medalii la atletism

România a câştigat zece medalii la Campionatele Balcanice de cros de la Vrbovec (Croația), dintre care două de aur, cinci de argint și trei de bronz. Printre câştigătoare se află şi o atletă de la Târgu Jiu. Medaliile de aur au fost cucerite de Ancuța Bobocel (27 min 42 sec), care a trecut prima linia de sosire în proba individuală a senioarelor, și de echipa de senioare, formată din Ancuța Bobocel (locul 1), Cristina Negru (3), Cristina Ghiță (9) și Adelina Bălțoi (14). Adelina Bălţoi este atletă la CS Pandurii Târgu Jiu.  Medaliile de argint au fost obținute la junioare pe echipe,  la juniori pe echipe, la categoria tineret pe echipe, atât la feminin, cât și la masculine. De asemenea, Marius Ionescu a ocupat locul III la cursa individuală a seniorilor (31 min 39 sec), iar Cristina Negru s-a clasat a treia la senioare (27 min 55 sec). O altă medalie de bronz a fost câştigată la juniori de Dorin Andrei Rusu. (A.A.)