ACS Viitorul rămâne fără victorie după şapte etape

ACS Viitorul Târgu Jiu a pierdut meciul disputat luni seara, în etapa a şaptea a ligii secunde. Universitatea Cluj s-a impus cu 1-0 în meciul disputat pe terenul de la Bistrița. Ardelenii au ratat mai multe ocazii, însă au marcat în cele din urmă prin Alexandru Boiciuc, în minutul 68.

Cu Haită unul dintre cei mai activi jucători avuți pe teren la acest meci, ”U” Cluj a fost mai tot timpul la conducerea partidei, însă golul a întârziat să apară, după cum a informat liga2.ro. Cele mai mari ratări i-au aparţinut lui  Boiciuc în minutele 42 şi 45. Prima mare șansă a fost la un șut din 10 metri, scos cu piciorul de lângă bară de portar, iar a doua a fost din postura de unu la unu, în care atacantul a încercat un șut plasat, dar Eftimie a intervenit salvator. Haită (52) a continuat să încerce șutul de la distanță, Boiciuc (53) a avut o reluare ratată din foarfecă, în timp ce Eftimie (58) a fost mai rapid ca Hofman și a reținut în fața acestuia, fază la care clujeanul a plonjat și a cerut penalti. Tescan (67) a avut și el o situație bună la o lovitură de cap însă mai apoi portarul n-a mai avut ce face la o reluare a lui Hofman în bară, după o centrare din stânga careului a lui Mitrea, iar balonul ricoșat în față a fost trimis în plasă de Alexandru Boiciuc (68). Pe final, meciul a fost pe contre, cu ocazii pentru Rus (73) și Blejdea (75, 85), însă nu s-a mai marcat și meciul de la Bistrița s-a terminat cu victoria universității cu 1-0. Cu 15 puncte acumulate în șapte etape, ”U” Cluj se află pe locul 4, la trei, respectiv două puncte de echipele aflate pe podium. ACS Viitorul Târgu Jiu are doar 3 puncte şi e pe poziția a 17-a.