Atât de aproape de o mega-surpriză!

Energia Pandurii a fost cât pe aci să detoneze „bomba” la Constanţa. Echipa lui Andrieş a mers cot la cot cu campioana HCM Constanţa timp de 55 de minute şi a cedat doar pe final într-un meci în care gorjenii erau de aşteptat să piardă la scor. La pauză scorul era egal, 13-13 iar apoi Energia chiar a condus cu 17-14! Showul din teren a fost stricat de constănţeanul Adzic care l-a lovit pe Şandru, jucătorul Energiei părăsind terenul plin de sânge! Campionii au preluat conducerea cu 21-19, dar Energia a egalat imediat. Elevii lui Andrieş nu au mai avut însă „benzină” şi pentru ultimele 5 minute şi au încasat patru goluri consecutiv. Constanţa s-a impus cu 25-21 şi e foarte aproape de un titlu de campioană. Cel mai bun marcator al gazdelor a fost Humet cu 7 reuşite, urmat de Cutura cu 6, în timp ce Energia s-a bazat în special pe Asoltanei şi Mledenciu, ambii autori a câte 8 goluri. Nu e de neglijat nici aportul portarului sloven, Rok Jelovcan, care a reuşit 15 intervenţii salvatoare, cu 4 mai multe decât vedeta Constanţei, Rudi Stănescu.