Bătuţi de Oradea, motrenii merg mâine la Vâlcea

Minerul Motru e tot mai aproape de revenirea în liga a III-a după eșecul de pe teren propriu de miercuri cu FC Bihor Oradea. Trupa lui Gabi Zahiu a încasat două goluri în primele 8 minute iar apoi nu a mai reușit să revină. Ambele goluri încasate de motreni au venit după greșeli ale tânărului și neexperimentatului portar, Daniel Popescu. Minerul a reușit să reducă din handicap în minutul 55 prin Speroni iar golul argentinianului a fost un mic motiv de sărbătoare. Și asta pentru că motrenii au marcat din nou după 8 etape de secetă! Minerul Motru rămâne totuși pe ultimul loc cu doar 4 puncte acumulate din 10 etape și merge mâine la vecinii de la CSM Rm-Vâlcea. Trupa lui Claudiu Niculescu e pe locul 6 așa că pe oamenii lui Zahiu nu-i așteaptă deloc un meci ușor.

Rezultate, liga a II-a, seria a II-a, etapa a 10-a :

Minerul Motru – FC Bihor Oradea 1-2, Metalul Reșița – FC U Craiova 1-0, FC Olt Slatina – UTA Arad 1-0, CS U Craiova – CSM Rm-Vâlcea 3-1, ASA Tg-Mureș - Gloria Bistrița 2-1, Olimpia Satu Mare – CS Mioveni 1-1

Clasament:

1.CS U Craiova 21 puncte        2.Gloria Bistrița 17 pct.          3-5.ASA Tg-Mureș, FC U Craiova și Metalul Reșița – toate câte 16 pct.                       6-7.CSM Rm-Vâlcea și Olt Slatina – ambele câte 15 pct.     8.Olimpia Satu Mare 14 pct.          9.FC Bihor 11 pct.                   10.CS Mioveni 10 pct.    11.UTA 8 pct.      12.Minerul Motru 4 pct.

Program, etapa a 11-a, sâmbătă, ora 11:00 :

CSM Rm-Vâlcea – Minerul Motru, FC Bihor Oradea – FC Olt Slatina, CS Mioveni – CS U Craiova, Gloria Bistrița – Olimpia Satu Mare, FC U Craiova – ASA Tg-Mureș, UTA Arad – Metalul Reșița