Calificată în grupe la Târgu Jiu, Dinamo joacă cu FCU Craiova în cupă

După un parcurs bun în Liga 2 în ultimele trei meciuri, cu două victorii și o remiză, și după calificarea de la Târgu Jiu în cupă, Dinamo va evolua marți, de la ora 21:00, cu FCU Craiova în prima etapă a fazei grupelor de Cupa României. O partidă în care ”câinii” au șansa să obțină un rezultat pozitiv, ținând cont că oltenii nu au antrenor.

Ovidiu Burcă a vorbit despre jocul cu FCU Craiova și i-a asigurat pe suporteri că Dinamo va face tot posibilul să treacă de formația care l-a demis pe Marius Croitoru zilele trecute, dar care până acum nu are un antrenor principal, ci un ”interimar”, pe Paul Răducan, nimeni altul decât directorul tehnic al clubului. Cu toate acestea, Dinamo va miza și pe fotbaliști care au jucat mai puțin, care nu au avut ocazia să arate prea multe în Liga 2. Ovidiu Burcă a afirmat că obiectivul principal din Cupa României, calificarea în grupe, a fost atins, astfel că tot ce vine acum va fi un plus.

Începând din acest an, cea de-a doua competiție inter-cluburi ca importanță din România, se desfășoară într-un nou format. În fazele superioarre au ajuns 24 de echipe care au fost împărțite prin tragere la sorți în 4 grupe de câte 6 formații (n.r. câte două echipe din fiecare urnă valorică, trei la număr). Conform regulamentului, toate echipele joacă, în grupe, un meci cu o echipă din urnele valorice 1, 2 și 3, disputate pe terenurile formațiilor mai slab clasate sezonul trecut. Primele două echipe clasate în fiecare grupă se califică în sferturile de finală, câștigătoarele grupelor urmând a avea în sferturi avantajul terenului propriu.

Dinamo a ajuns în grupe după ce a eliminat în fazele KO formațiile Tunari, scor 3-0 și Viitorul Târgu Jiu, scor 1-0, ambele victorii fiind bifate în deplasare.