Craiova s-a impus dramatic la Motru

În mini-derbyul Olteniei dintre Minerul Motru şi FC U Craiova s-au impus oaspeţii după un final dramatic. Autogolul lui Neacşu din minutul 5 de prelungiri a consfinţit soarta unei partide la care au asistat mai toţi „greii” judeţului Gorj.

Minerul Motru – FC U Craiova 0-1 (0-0), Stadion „Minerul” din Motru, spectatori 2.500

A marcat: Neacşu (autogol) – min. 90+5’

Motru: D. Popescu - Traşcă, Dicu, David, Neacşu - Hanu (Chirea ’46), Soo, Rada, Unguru (Stoenac ’84) - Răduca (cpt.), Buciuman (Speroni ’53). Antrenor: Ştefan Nanu

Craiova: Hotoboc - Mitic, Acka, Ciucă (cpt.), Buşu - Goge (Gheorghe ’82), Mârzeanu, Săceanu, Cruceru - Cl. Bălan, Baird (Stoianof ’71). Antrenor: Nicolo Napoli

Meci plictisitor cu final încins

Craiova„cu cap de leu” a lui Mititelunu avea nicio victorie după două etape şi venea la Motru decisă să spargă gheaţa în acest sezon. Minerul era hotărâtă însă să fie o nucă greu de spart cel puţin la meciurile de pe teren propriu, la revenirea după 7 ani în liga a doua. Lumea nu s-a înghesuit să vadă Craiova renăscută. Doar 2-3 mii de spectatori au decis să vină la stadion, iar fondul sonor a fost dominat de cei 300 de fani ai Ştiinţei. Petardele zgomotoase ale fanilor au creat ceva spectacol în tribune, dar pe teren a fost plictiseală. Un meci tern, pierdut undeva la mijlocul terenului între două echipe care parcă şi-au propus să termine undeva la jumătatea clasamentului pe un loc călduţ. Trupa italianului Napoli a dominat steril jocul, dar ocaziile mari au aparţinut minerilor. Buciuman a nimerit bara voit sau nu la o centrare, iar Speroni s-a încurcat în minge după ce scăpase singur cu Hotoboc. Finalul a aparţinut Ştiinţei. Ciucă a fost cât pe aci să înscrie, dar lovitura sa de cap a fost respinsă miraculos de Popescu. Portarul motrenilor nu a mai avut însă ce face în al cincilea minut de prelungire atunci când şutul lui Mitic a fost deviat nefericit în propria poartă de Neacşu. Golul a declanşat o uriaşă reacţie de bucurie pe stadion şi a consemnat prima victorie a Ştiinţei în acest sezon de liga a doua. Jocul Craiovei nu aduce însă cu al unei echipe care vrea să revină în Liga 1 din vară.

„Sunt mulţumit de băieţi. Îmi pare rău că am luat gol în minutul 95-96 la o fază care nu anunţa nimic. Vreau să menţin echipa în liga a doua. Craiova merită să promoveze în liga 1 pentru Nicolo, pentru Adrian (n.r. Mititelu), pentru Craiova.”    Ştefan Nanu, antrenor Minerul Motru

„Greii” judeţului la meci, Mititelu s-a rătăcit pe drum

La partida de sâmbătă au asistat şi mulţi dintre conducătorii judeţului Gorj. Preşedintele Consiliului Judeţean, Ion Călinoiu, prefectul de Gorj, Radu Teodorescu, primarul Târgu Jiului, Florin Cârciumaru, directorul Complexului Energetic Oltenia, Laurenţiu Ciurel precum şi primarii din Motru şi Severin au stat la tribuna oficială şi au urmărit Ştiinţa la lucru. Interesant cum Ciurel nu vine la meciurile echipei conduse de Marin Condescu, Pandurii, dar are timp să meargă la un joc de liga a doua. CEO a pierdut recent un proces cu Minerul Motru prin care încerca să recupereze bani de la clubul motrean, dar decizia instanţei este cu apel. CEO trebuie să plătească şi 6.200 de lei, cheltuieli de judecată. Lângă toţi aceşti „grei” ai judeţului s-a aşezat şi patronul Ştiinţei, Adrian Mititelu, dar asta numai din minutul 30. Mititelu, împreună cu alte 4 persoane, a venit la meci în limuzina sa, dar asta numai după ce s-a rătăcit niţel pe drumul dintre Turceni şi Motru.

„Sperăm la sprijin financiar. Avem salarii mici, băieţii s-au săturat de acelaşi meniu în fiecare zi, ciorbă de burtă şi un şniţel.”   Ştefan Nanu