CSM Târgu Jiu a câștigat cu Dinamo după prelungiri

CSM Târgu Jiu a reuşit o surpriză la turneul de la Bucureşti unde s-a impus în fața celor de la Dinamo București, scor 96-88 după o repriză de prelungiri, pe sferturi 22-18, 13-22, 32-20, 13-20 şi 16-8. Partida din cadrul turneului 7 LNBM a avut loc pe terenul echipei din Capitală.

Gorjenii au început partida cu un four-point play reușit de Spurgeon, 4-0, dar bucureștenii au reușit ulterior un run de 10-0 şi tabela a indicat scorul de 10-4. Echipa din Târgu Jiu a replicat cu un parțial de 13-0 iar scorul devenise 11-20. A venit din nou rândul alb-roșilor să înscrie mai multe coșuri fără ca oponenții să aibă răspuns şi tabela a indicat 18-20. Ultima reușită a primului act i-a aparținut lui Gheorghe, astfel că CSM Târgu Jiu avea un avantaj de 4 puncte după primele zece minute, scor 18-22. Dinamo a reușit să întoarcă scorul în favoarea sa după sfertul doi şi pauza i-a găsit în avantaj, scor 40-35. Dinamo s-a distanțat la 8 puncte în startul reprizei secunde, însă gorjenii au revenit şi au închis tabela înaintea sfertului patru după ce a marcat din afara arcului de cerc, scor 6-67. Diferenţa mare de scor din sfertul trei, 20- 32 i-a ajutat pe gorjeni să ducă meciul în prelungiri după ce Dinamo s-a impus în sfertul patru cu 20–13. Partida s-a încins în ultimele două minute iar scorul era egal cu 21 de secunde rămase de jucat, 80-80. CSM Târgu Jiu nu a reușit să fructifice ultimele faze ofensive și astfel s-a intrat în overtime.

În repriza de prelungiri CSM Târgu Jiu s-a impus clar, cu 16 -8 şi şi-a adjudecat acest meci. Victoria cu Dinamo a ajutat CSM Târgu Jiu să urce pe locul nouă în clasament după acest turneu.

În primul joc al turneului de la Bucureşti, echipa de baschet masculin a CSM Târgu Jiu a pierdut, scor 51-80, în faţa celor de la SCM U Craiova.