Debut cu stângul pentru Energia Rovinari

Asesoft Ploieşti – Energia Rovinari 95-83 (25-24, 19-19, 24-22, 27-18)

Debutul de sezon a fost unul nefericit pentru baschetbaliştii de la Energia Rovinari.

Aceştia au jucat aseară în deplasare cu Asesoft Ploieşti în primul tur din Cupa României, echipa antrenată de Slobodan Nikolic fiind învinsă cu scorul de 95-83. Antrenorul Slobodan Nikolic a început meciul în formula: Nikolic, Căpuşan, Troupe, Kalanj şi Lupusavei. Gazdele de la Asesoft s-au impus din primul sfert, scor 25-24, pentru gorjeni punctând  Kalanj 10, Lupusavei 6, Troupe 5 şi Nikolic 3. Sfertul doi s-a încheiat la egalitate 19-19, marcatorii echipei din Târgu Jiu fiind Bigus 2, Lupusavei 6, Căpuşan 4, Stroescu 3, Kalanj 2 şi Nikolic 2. În sfertul trei care s-a înscheiat cu scorul de 24-22 au marcat pentru Energia: Troupe 6, Căpuşan 4, Bigus 3, Nikolic 7 şi Lupusavei 2 iar în ultimul sfert gazdele s-au impus cu 27-18, marcatorii pentru echipa lui Nikolic fiind: Lupusavei 3, Troupe 4, Gliga 2, Căpuşan 6 şi  Nikolic 3.