Energia Rovinari a învins pe Dinamo la Târgu Jiu

Baschetbaliştii de la Energia Rovinari au avut un joc deosebit de greu în etapa a şaptea. Gorjenii au întâlnit pe Dinamo Bucureşti, echipă cu care toate confruntările de până acum au fost dificile, fie că erau amicale sau oficiale. Energia a jucat cu Dinamo şi două meciuri amicale înaintea debutului de sezon, Theo Evans cunoscând destul de bine echipa adversă şi jucătorii de valoare ai celor de la Dinamo.

Scorul a fost egal după finalul timpului regulamentar de joc, fiecare echipă câştigând câte două sferturi, scorul fiind 68-68 (12 – 18, 18 – 20, 9 – 11, 20 – 19) la finalul celor patru sferturi şi  91-87 după cele două reprize de prelungiri care s-au încheiat cu rezultatele de  8 – 8 şi 15 – 11.

Lupusavei a marcat şase coşuri de trei puncte

Cel mai bun jucător de pe teren la acest meci a fost Silviu Lupusavei care a marcat încă şase coşuri de câte trei puncte aducând astfel victoria echipei sale. După ce şi etapa trecută reuşise trei coşuri de trei puncte, Lupusavei a ajuns la 15 coşuri de trei puncte în ultimele trei etape: câte 6 în partidele cu BCM Elba Timişoara şi Dinamo Bucureşti (ambele disputate pe teren propriu) şi 3 în partida pierdută la limită în deplasare cu SCM Universitatea Craiova. Cu 16 reuşite din 35 de încercări, Silviu ocupă locul al 3-lea în ierarhia celor mai precişi aruncători de 3 puncte în stagiunea 2009/10. El este devansat de tandemul lui Gaz Metan Mediaş, format din Jarrett Howell şi Tudor Dumitrescu. Cei doi au marcat împreună un număr total de 41 coşuri de 3 puncte din 69 de încercări.

Energia Rovinari a beneficiat la jocul cu Dinamo de mâna excepţională a fundaşului cu numărul 6 care a contribuit decisiv la obţinerea victoriei. Lupusavei nu a efectuat la acest joc nicio aruncare de două puncte, iar din spatele semicercului a reuşit să puncteze de 12 ori, în total aducând 22 de puncte echipei şi fiind cel mai bun de pe teren. De la linia de pedeapsă fostul jucător al echipelor CS Otopeni, BC Râmnicu-Vâlcea, SCM U Craiova şi BCM Elba Timişoara a transformat pe parcursul meciului toate cele patru aruncări libere executate. Deşi nu a fost titular, Lupusavei a terminat partida în calitate de principal marcator al gazdelor la reuşitele sale adăugându-se şi o pasă decisivă şi o intercepţie. De la Energia s-au mai remarcat atât Porter Troupe, autor a 20 puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive, o intercepţie şi un capac, cât şi Rareş Apostol, cu 11 puncte, 7 recuperări şi 2 intercepţii.

Gorjeanul Fometescu, cel mai bun de la Dinamo

Nici Dinamo nu a făcut un meci rău, reuşind de fiecare dată să se menţină aproape de gazdele care aveau de partea lor un public extraordinar. Din tabăra dinamovistă s-a remarcat gorjeanul Claudiu Fometescu, autor a 25 puncte, 7 pase decisive, 6 recuperări, o intercepţie dar şi 8 posesii pierdute, respectiv Viorel Mocanu, cu 19 puncte, 15 recuperări, 2 capace şi o intercepţie înainte de a fi eliminat pentru cinci greşeli personale. Chiar şi aşa, Vio a petrecut cel mai mult timp pe teren în această rundă, cu 45 de minute şi 10 secunde. În urma acestui rezultat Energia Rovinari ocupă locul şase în clasamentul la zi al Diviziei A, având o linie de clasament ce cuprinde 4 victorii şi 3 înfrângeri. În schimb, Dinamo se situează pe locul al 10-lea, cu 2 victorii şi 5 eşecuri.

Clasament divizia A

1       CS Gaz Metan Mediaş 12     6       6       0       0       572 - 425

2       CS Otopeni                            12     7       5       2       0       536 - 516

3       CSU Asesoft Ploieşti    12     6       6       0       0       555 - 422

4       CSU Atlassib Sibiu                12     7       5       2       0       550 - 507

5       BC Argeş Piteşti           11     6       5       1       0       497 - 428

6       CS Energia Rovinari     11     7       4       3       0       514 - 522

7       U Mobitelco Cluj-Napoca      11     6       5       1       0       493 - 410

8       BC Steaua Bucureşti     10     7       3       4       0       577 - 553

9       BCM ELBA Timişoara          10     7       3       4       0       557 - 565

10     CS Dinamo Bucureşti   9       7       2       5       0       486 - 542

11     CSM Oradea                 9       7       2       5       0       538 - 573

12     CS Municipal Bucureşti         8       6       2       4       0       438 - 476

13     BC Gladiator Cluj-Napoca     8       6       2       4       0       449 - 479

14     BC Mureş Târgu Mureş         8       7       1       6       0       520 - 579

15     CSU Municipal Braşov          8       7       1       6       0       493 - 681

16     Universitatea Craiova   8       7       1       6       0       494 – 591