Eşec scontat la Bacău

Energia Pandurii Tg-Jiu nu a reuşit surpriza la Bacău. Handbaliştii antrenaţi de Liviu Andrieş au început bine meciul cu vicecampioana Ştiinţa, au condus cu 7-2 iar la pauză au intrat la egalitate, 13-13. După eliminarea lui Acatrinei în repriza a doua în minutul 42 însă, gorjenii nu au mai fost aşa periculoşi pe faza ofensivă, iar Bacăul a profitat şi s-a desprins la 4 goluri diferenţă cu 8 minute înainte de final. S-a încheiat în cele din urmă 28 la 23 pentru moldoveni care îşi revin astfel după eşecul puţin scontat de la Minaur. Pentru Energia însă e cea de-a doua înfrângere consecutivă după acel 24-25 de pe teren propriu cu Dinamo.

Știința Bacău-Energia Pandurii Tg-Jiu 28-23 (13-13)
Știința Bacău: Tamaș, Tevzadze, Șelaru (portari), Rotaru (11 goluri), Ghiță 6, Rusia 4, Johansson 3, Iancu 2, Dospinescu 1, Păunică 1, Bujor, Ramba, Celestin, Tărâță, Fenici. Antrenor: Eliodor Voica
Energia Pandurii Tg. Jiu: Antonaru, Juzbasic (portari), Asoltanei (6 goluri), Acatrinei 5, Mledenciu 4, Liberț 3, Dinescu 3, Dragnea 1, Giotoiu 1, Păiuș, Popescu, Apolzan, Ilieș, Enache, Roman. Antrenor: Liviu Andrieș