Gilortul Cărbuneşti a făcut spectacol cu Șimian

Gilortul Târgu Cărbuneşti pare să fi revenit din perioada mai grea prin care a trecut la debutul în noul sezon. Jocul echipei este în creştere şi deja gorjenii sunt la a doua victorie şi au urcat pe locul 6 în clasament.

Gilortul s-a impus clar în meciul cu Viitorul Șimian, scor 3-1, meci disputat pe stadionul Cristinel Răducan. Doi foşti panduri aflaţi acum la Gilortul au marcat cele trei goluri, Bogdan Dănăricu (39', 90') şi Alexandru Avramescu (90'+4 – penalty). Totuşi golurile victoriei au venit greu, în minutele de final ale jocului dar pe teren spectacolul nu a lipsit. Contrar cursului jocului, mehedințenii au dat primii lovitura pe contraatac și au avut avantaj prin reușita lui Zimța. Bogdan Dănăricu, cu un joc excelent a restabilit egalitatea pe tabelă până la pauză. „Ultimele 20 de minute terenul „se înclină” spre poarta Viitorului și jucătorii Șimianului fac față tot mai greu băieților noștri. Săulescu trece în câteva rânduri de adversarul direct însă centrările în fața porții nu ajung la coechipieri. Oprișa (75') ratează monumental de la 10 m și trage peste poartă, Dănăricu (77') trage la rădăcina barei, Mișu respinge în corner. Avramescu (80') nimerește stâlpul drept al porții adverse, Mișu are noroc și mingea îi ricoșează în brațe. Avramescu (85') trimite peste transversală din careu și Dănăricu (88') îl întinde din nou pe Mișu care respinge în corner. Săulescu (90') întoarce un adversar, pasează în centrul careului mare, iar Bogdan Dănăricu, jucătorul meciului, întoarce rezultatul și face dreptate. În ultimul minut de prelungire, Gîlcescu este faultat în suprafața de pedeapsă. Avramescu execută penalty-ul în stânga lui Mișu și stabilește rezultatul final într-o partidă pe care băieții noștri au controlat-o aproape în totalitate”, au explicat cei de la Gilortul minutele de dominare ale echipei din finalul jocului.

Grație victoriei cu echipa din Şimian, Gilortul a acumulat  7 puncte, şi a urcat pe locul 6 în clasament.

Vizualizări: 2,261