Juniorii gorjeni, medaliaţi la Cupa României la box

Nouă pugilişti gorjeni s-au întors medaliaţi de la Cupa României la box juniori, unde judeţul nostru a fost reprezentat de cluburile CS Pandurii şi Jiul Rovinari. Sportivii de la Rovinari au obţinut 4 medalii, dintre care una de aur. Cel medaliat cu aur este Robert Marcu. Medalii de argint au fost câştigate de Robert Botea şi Alexandru Borş, aceştia reprezentând Jiul Rovinari, dar şi de Alexandru Muratu de la Pandurii. Marcu, Botea şi Borş sunt pregătiţi de Nicu Marius la Jiul Rovinari, în timp ce Muratu este pregătit de familia Geică.

Ionuţ Almăjan şi Romulus Măcriş de la Jiul Rovinari au câştigat medalii de bronz. De la CS Pandurii, sportivul Loris Andreaş a terminat pe locul 3. Tot de la CS Pandurii, Florin Bâlteanu şi Marius Pirică şi-au adjudecat medaliile de bronz. „Sportivii gorjeni au avut o prestaţie foarte bună faţă de alte loturi din ţară, de fiecare dată ne-am întors cu medalii de la competiţiile la care am participat. Boxul a făcut performanţă anul acesta”, a declarat antrenorul Ion Geică. Începând de ieri, cluburile de box din Gorj participă la Campionatul Naţional de Tineret de la Călăraşi. „La Campionatul Naţional de Tineret participăm cu 4 băieţi de la CS Panduri şi cu 2 băieţi de la Jiul Rovinari, categoria de vârstă 1997-1998. Sperăm ca şi de data aceasta sportivii gorjeni să se întoarcă acasă medaliaţi”, a mai precizat Geică.