Meci cu cântec pentru Energia cu „lanterna roşie”

Antrenorul Energiei a promis că va fi spectacol la meciul cu CSM Oradea dar nu se aştepta probabil şi la suspans când a spus asta. Înaintea jocului cu cea mai slabă echipă din Liga Naţională care nu acumulase decât un punct în 14 etape, Andrieş le-a transmis totuşi elevilor săi să trateze serios meciul. Ceea ce aceştia se pare că nu au luat în serios până s-au văzut dominaţi şi conduşi cu trei goluri la pauză. Până la final însă s-au trezit şi au întors rezultatul câştigând la cinci goluri avans, scor 32-27.

După o pauză de trei săptămâni din care una au avut vacanţă, handbaliştii lui Andrieş au intrat mai greu în jocul cu Oradea.  Cert e că nici avertismentele antrenorului şi nici meciurile amicale de la Reşiţa n-au părut să-i readucă cu gândul din vacanţă şi aşa s-au trezit că au intrat la vestiare cu un, greu de crezut, 13-16. Andrieş le-a reamintit la pauză că au promis victorie dar şi spectacol pentru suporteri ceea ce a părut să-i mobilizeze pentru că imediat după reluare au arătat că nu faţa arătată în prima parte a jocului este cea reală şi în doar cinci minute au preluat deja conducerea şi i-au ţinut pe orădeni la distanţă, graţie unei prestaţii de zile mari a portarului Rădulescu care a avut 15 intervenţii bune în acest joc şi a stopat ofensiva adversă. „Un meci cu foarte mare „cântec”, avea să spună după joc antrenorul gazdelor, aluzie la cel mai bun jucător de la Oradea, Cântec, marcatorul a nouă reuşite ale oaspeţilor: „Cântec este un jucător despre care, la prima vedere, mă întrebam ce caută la echipa naţională, dar care a arătat chiar la Târgu Jiu că merită să fie în vederile selecţionerului”. Liviu Andrieş şi-a reamintit cât a insistat ca jucătorii săi să fie concentraţi şi motivaţi şi să nu desconsidere adversarul: „Au crezut că meciul va fi uşor şi că vor putea rezolva individual. Treaba nu a mers, dar este bine că totul s-a terminat cu bine. Trebuie să strângem rândurile însă pentru că ne aşteaptă meciuri mult mai grele”. Cu jucători tineri în lot, Oradea s-a dovedit a fi exact cum ştia şi Andrieş, „o echipă care îţi face viaţa grea şi care, dacă o laşi să joace, joacă!” Pentru Energia cel mai bun marcator a fost Florea cu 9 goluri, urmat de Păiuş, Aplozan şi Vuks cu câte patru. Gorjenii s-au reîntâlnit după patru ani cu Dan Ilieş din nou în tricoul Energiei, acesta având mari emoţii la re-debut.