Medalie de aur pentru un elev gorjean

Un elev din Gorj a obținut medalia de aur in finala concursului internațional de informatică American Computer Science League.

Este vorba despre Dragoș Trîncă, elev la Colegiul Național ”Ecaterina Teodoroiu” din Târgu Jiu.

”Acesta este cel mai bun rezultat pentru CNET din istoria participării la acest concurs. Elevii noștri au mai obținut patru medalii de argint în 2020. Felicitări si doamnei profesoare MIHAELA RUNCEANU, care din anul 2019 pană acum a pregătit echipele noastre participante la această prestigioasă competitie. O felicităm si pe MIRIAM MODORAN care a obtinut un scor foarte bun”, transmit reprezentanții instituției de învățământ.

Concursul internaţional de informatică ACSL (American Computer Science League) este o prestigioasă competiţie de informatică iniţiată în 1978 , competitie la care participa echipe de pe toate continentele, la mai multe categorii: Senior, Intermediate, Junior, Elementary, Classroom.
 
 
 
 
 
 
 

 

Vizualizări: 1,379

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Comunitate:

Citește și: