Mineri pierduţi în ceaţă

Minerul Motru nu a reuşit surpriza la Craiova. Meciul a început sâmbătă la ora 17:00 şi s-a încheiat abia ieri la ora 14:30! Şi asta din cauza ceţii care a cuprins oraşul din Bănie sâmbătă după amiaza. Partida fusese întreruptă atunci în minutul 25 la scorul de 1-0 după golul lui Baird. Mititelu a încercat să dea foc la nişte cauciuri ca să dispară ceaţa, dar „leacurile” sale băbeşti au fost în zadar. Meciul s-a reluat ieri, iar ceaţa s-a „pus” din nou, de data aceasta peste jocul celor de la Minerul. Motrenii au contat în atac doar prin lovitura liberă executată de Speroni şi respinsă de Hotoboc. În rest, craiovenii s-au jucat cu ocaziile. Trupa lui Napoli a avut şi două goluri anulate, unul pentru fault în atac şi celălalt pentru ofsaid. Bravul portar al Minerului, Daniel Popescu a rezistat până în minutul 85. Frăsineanu şi Dorel Stoica au combinat iar acelaşi australian, Baird, a făcut dubla. Dacă bătrânul „Ion Oblemenco” va fi demolat în această iarnă, atunci Minerul Motru rămâne cu onoarea de a fi luat parte la ultimul meci disputat pe acest stadion. Cât despre situaţia minerilor din clasament, numai de rău. Motru încheie 2013 cu numai 7 puncte şi cu speranţe mici că va putea evita revenirea în liga a III-a. Dacă trupa lui Mititelu încheie anul pe locul 4, cealaltă Craiova, CS U, s-a încununat campioană de toamnă după 2-0 la Metalul Reşiţa, goluri marcate de Curelea şi Albert Voinea. Vecinii de la CSM Rm-Vâlcea, antrenaţi de Claudiu Niculescu, ocupă şi ei un loc promovabil.

Rezultate liga II, seria II, etapa 14:

FC U Craiova – Minerul Motru 2-0 (Baird, min. 24 şi 85)

FC U: Hotoboc - Goge, Cosic, Ciucă, Buşu - Săceanu, Stoica, Gheorghe, Mârzeanu - Bălan, Baird. Antrenor: Nicolo Napoli

Minerul: D. Popescu - Traşcă, Dicu, David, Laurenţiu - Poenaru, Speroni, Rada, Ştefan - Răduca, Trifu. Antrenor: Gabi Zahiu

UTA Arad – CSM Rm-Vâlcea 1-1, Metalul Reşiţa – CS U Craiova 0-2, Gloria Bistriţa – FC Olt Slatina 0-0, CS Mioveni – FC Bihor 1-0, ASA Tg-Mureş – Olimpia Satu Mare 1-0