N-au deloc noroc cu moldovenii !

După ce au pierdut la Bacău la 12 goluri diferenţă, handbaliştii Energiei au luat bătaie de la o altă echipă din Moldova, Bucovina Suceava. Meciul a fost extrem de echilibrat, atât în prima repriză, cât şi după pauză. Elevii lui Andrieş au condus cu 12-10 şi 13-11 dar din cauza unor eliminări de 2 minute au intrat la cabine în dezavantaj, 14-15. Energia a mai condus cu 18-17 iar jocul s-a decis în ultimele 10 minute. Sucevenii au preluat frâiele partidei cu scorul de 24-27 iar cele două goluri ale gorjenilor au venit tardiv pentru a mai schimba soarta meciului. Aplozan a fost cel mai marcator al Energiei cu 6 goluri, urmat de Giotoiu cu 5. Sucevenii au replicat prin Acatrinei şi Gavriloaia, ambii marcatori a câte 5 goluri. Omul meciului a fost portarul moldovenilor, Şelaru, care a primit şi un trofeu din partea organizatorilor.

Energia Pandurii Târgu Jiu – CSU Bucovina Suceava 26-27 (14-15), Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori 500

Energia: Jelovcan, Rădulescu, Motoi – V. Popescu, Apolzan (6 goluri), Asoltanei (4), Dragnea (1), Ilieș (2), Cărăgui, Enache, Șandru (4), Giotoiu (5), A. Popescu, Mazilu (2), Mledenciu (2).          Antrenor: Liviu Andrieș.

Suceava: Șelaru, Stănescu – Cîntec (3 goluri), Bursuc (2), Chiruț (3), Țuțu (2), Mitrea (3), Roșu (1), Petre (1), Starikov, Amihăiesii (1), Șoldănescu (1), Acatrinei (5), Gavriloaia (5), Sandu.                 Antrenor: Răzvan Bernicu.
Arbitri: Din şi Dinu.      Observator: Doru Manea.