Pandurii, victorie acasă

Echipa Pandurii Târgu Jiu a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Unirea Alba Iulia, în primul meci al etapei a XVII-a a Ligii I.

Golurile echipei Pandurii a fost marcate de Păcurar '40 (penalti) şi Stromajer '59.

Echipa Unirea Alba Iulia a evoluat în inferioritate numerică începând din minutul 28, după ce Norbert Varga a fost eliminat, pentru al doilea cartonaş galben.

În minutul 38, arbitrul Istvan Kovacs a dictat penalti pentru Pandurii Târgu Jiu, după ce Bucurică a comis un henţ în careu. Penaltiul a fost transformat de Alexandru Păcurar, care deschide astfel scorul, 1-0, în minutul 40.

Echipa Pandurii stabileşte scorul final, 2-0, în minutul 59, când, după o combinaţie la marginea careului, mingea este trimisă la 6 metri în faţa porţii, iar Stromajer deviază la colţul lung.

Pandurii: 80. Mingote - 18. Martinovici, 4. Chibulcutean, 6. Cardoso, 14. Popete (16. M.Rusu '68) - 21. Stângă, 24. Murgan (17. Nalaţi '72), 11. Lazici (29. Grecu '55), 5. Păcurar - 23. Raskovici, 20. Stromajer. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Unirea Alba Iulia: 12. Cernea - 6. S. Rădoi (15. Costea '75), 16. Bonacin, 13. Vujadinovici, 23. Bucurică - 20. Olah (10. Selagea '84), 5. Dâlbea (7. Grozav '63), 26. N. Varga, 19. Fl. Dan - 18. Veljovici, 17. I. Bălan. Antrenor: Adrian Falub.

Cartonaşe galbene: Popete '42, Murgan '44, Păcurar '61 / Varga '18, '28, Cernea '38, S. Rădoi '70, Bonacin '75

Cartonaş roşu: Varga '28

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Eduard Dumitrescu, Radu Ghinguleac (asistenţi) - Marian Balaci (rezervă).

Observatori: Hacic Garabet, Corneliu Sorescu.

La meci au asistat aproximativ 1.500 de spectatori.