Ştiinţa Turceni îşi măreşte avansul la judeţ

Lupta pentru supremaţie în fotbalul judeţean e practic încheiată. Şi asta după ce în ultima etapă, liderul Ştiinţa Turceni s-a impus cu 2-1 la Amaradia iar echipa de pe locul 2, Gilortul Cărbuneşti a pierdut dramatic la Băleşti. În minutul 80, oaspeţii conduceau cu 1-0, dar cei de la Băleşti au egalat cu 10 minute de final şi au înscris golul victoriei în chiar ultimul minut. Diferenţa acum în clasament între Turceni şi Cărbuneşti e de 7 puncte cu doar 8 etape înainte de final. Pe locul 2 a revenit Petrofac Ţicleni, echipă fără pretenţii de promovare, dar care a revenit pe treapta secundă a podiumului după 1-0 cu Bîlteni.

Rezultate, liga a IV-a, etapa a 18-a:

Petrofac Ţicleni – Inter Bîlteni 1-0, Flacăra Amaradia – Ştiinţa Turceni 1-2, Internaţional Băleşti – Gilortul Cărbuneşti 2-1, Unirea Cruşeţ – Minerul II Mătăsari 4-2, Viitorul Negomir – Petrolul Stoina 4-1, Parângul Sadu – Vulturii Fărcăşeşti 2-1, Energetica Tismana – Ştiinţa Hurezani 1-2.