Surpriză la Filiaşi, Găman a eliminat ACS Viitorul din Cupă

Meciul din Cupa României dintre CSO Filiaşi şi ACS Viitorul Târgu Jiu a fost una dintre surprizele acestei faze a cupei. Echipa lui Mario Găman s-a impus cu 3-2 în meciul cu ACS Viitorul şi merge mai departe în 16-imile Cupei României.

Stadionul Orăşenesc din Filiaşi a găzduit marţi meciul dintre formaţia locală de Liga 3, CSO Filiaşi, pregătită de gorjeanul Mario Găman, şi formaţia de Liga 2 ACS Viitorul Târgu Jiu.

Echipa pregătită de Cristian Lupuţ era marea favorită a acestui joc, având în vedere faptul că evoluează în Liga 2, dar şi că nu a avut meci în week-end şi era echipa mai odihnită.

În prima parte a meciului, elevii lui Lupuţ au luat în serios şansa de a merge mai departe în cupă şi au condus cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Vulpe şi Dodoi.

În repriza a doua cei de la ACS Viitorul s-au văzut deja calificaţi şi au tratat de sus adversarul care a reuşit egalarea prin golurile marcate de Fotescu şi Calu, şi a dat lovitura în ultimele minute de joc când Dina a transformat un penalty şi a stabilit scorul final de 3-2. După ce au revenit spectaculos de la 0-2, doljenii lui Găman au sărbătorit la final calificarea în cupă, producând surpriza zilei în Cupa României.

CSO Filiaşi – ACS Viitorul Târgu Jiu 3-2 (0-2)

ACSO Filiași: Fl. Șerban – Dănescu, I. Tătaru, C. Calu (cpt.), Vl. Popa, Duriță, I. Zanfir, Bubuioc, Rogoveanu, Fl. Lungu, Al. Fotescu

Rezerve: Constantinescu – M. Dina, Armășelu, Vîlcică, Pencea, Andr. Militaru, Geru, Boldu, Ct. Manolache. Antrenor: Mario Găman

ACS Viitorul Târgu Jiu: Rob. Geantă – Buleică (cpt.), Sveikauskas, Al. Băican, Godja, Gheban, Țegle, Vulpe, Al. Dulca, Dodoi, Cip. Rus

Rezerve: Nic. Grecu – Ciul, Core, Copaci, Ruican, Doumbia, Mitrică, Gîrbiță, Andr. Micle. Antrenor: Cristian Lupuț

Vizualizări: 1,759