Tenis: Ciufrilă şi Roşca, victorie la dublu

Echipa de dublu Raluca Ciufrilă – Ioana Loredana Roşca a câştigat trofeul turneului „Hotel YMY” disputat la Târgu Jiu, care s-a încheiat sâmbătă, 1 august. Cele două au învins cu  6-4 6-7(4) [10-5] echipa Ana Bianca Mihăilă - Giulia Pairone. Finala la simplu a fost câştigată de sârboaica Milana Spremo, care a învins-o pe franţuzoaica Marine Partaud  cu 6-3 7-5.

Trofeul “Hotel YMY 2015” face parte din cele 12 turnee Futures ce compun Circuitul Internaţional al României – FRT Pro Circuit – sub egida Federaţiei Internaționale de Tenis (ITF) și a Federației Române de Tenis (FRT).  ITF Women’s Circuit constă în peste 500 de turnee organizate în 65 de țări, printre care și România, având șase nivele de premiere, de la 10.000 la 100.000 de dolari. La aceste turnee participă jucătoare profesioniste, care primesc din partea ITF și WTA puncte recunoscute în clasamentele internaționale. Competițiile organizate la Târgu Jiu sunt dotate cu premii în valoare totală de 30.000 de dolari, fiecare câștigătoare a trofeului primind și 12 puncte WTA. (A.A.)