Un nou antrenor, aceeaşi soartă pentru Motru

Minerul Motru şi-a instalat în sfârşit un nou antrenor după plecarea lui Nanu, dar are acelaşi nărav. La primul meci cu Gabi Zahiu pe bancă, motrenii au pierdut la scor de neprezentare, 0-3, la Slatina şi nici acum nu au reuşit să găsească drumul spre gol. Pare din ce în ce mai incredibil dar Minerul a ajuns acum la o serie de 8 meciuri consecutive fără gol marcat! Practic după victoria din prima etapă, 4-0 cu Mioveni, motrenii au uitat cum e să te bucuri după marcarea unui gol. La Slatina s-au ţinut bine până cu un sfert de oră înainte de final. Zahiu şi-a instruit elevii să ţină de 0-0 pe cât posibil, dar golul picat în minutul 75 i-a dărâmat pe gorjeni. Au mai urmat încă două goluri încasate până la final aşa că putem spune că motrenii s-au dus degeaba la Slatina. În urma acestui eşec, Minerul rămâne pe ultimul loc în clasament cu numai 4 puncte. Fără nişte întăriri serioase în iarnă, echipa are şanse mici să evite retrogradarea. Etapa a IX-a a consemnat şi o schimbare de lider. CSU Craiova, echipa Primăriei, s-a impus cu 1-0 la Oradea şi s-a instalat în fotoliul de lider. FC U Craiova, în schimb, nu a reuşit decât un egal la Arad, 1-1, şi a coborât pe locul 3.