Victorie de moral, dar jocul încă „scârţâie”

Echipa de handbal a Energiei a reuşit prima victorie după 4 etape de „secetă”. Trupa lui Andrieş s-a impus pe teren propriu cu 30 la 23 în faţa ultimei clasate, U Cluj. Meciul nu a fost lipsit însă de emoţii. Cele mai mari au venit înaintea fluierului de start. Energia a fost cât pe aci să piardă partida la „masa verde”. Şi asta pentru că ambulanţa care trebuie să fie prezentă la fiecare meci pe teren propriu a ajuns cu 9 minute întârziere faţă de ora oficială de începere a jocului. Încă 2-3 minute şi Energia bifa încă un eşec, de data aceasta din cauza neglijenţei oamenilor din conducere. Pe teren, meciul a fost unul strâns timp de o repriză. Clujenii au condus mai mereu în prima parte, dar la pauză scorul a fost egal 15-15. Slovenul din poarta Energiei, Rok Jelovcan a avut parte de o repriză secundă foarte bună şi, cu 14 intervenţii salvatoare, a înlesnit drumul spre victorie pentru colegii săi. Gorjenii n-au jucat grozav, pe alocuri chiar foarte slab, dar Clujul n-a putut ţine fizic ritmul şi a pierdut la 7 goluri diferenţă. De remarcat ar fi şi pedeapsa aplicată lui Dragnea. După jocul foarte slab de la Dinamo, Dragnea a fost lăsat în afara lotului pentru acest joc şi şi-a urmărit colegii la lucru doar din tribună. Energia bifează astfel a doua victorie din retur şi scapă aproape definitiv de emoţiile retrogradării. Jocul echipei nu poate să-i facă pe gorjeni să spere la mai mult...