Cele două Craiove conduc seria, Motru se scufundă

Echipele lui Mititelu şi Olguţa Vasilescu merg cap la cap în liga a doua. După victoriile din ultima etapă cu Bistriţa şi Olt Slatina cele două trupe cu numele Craiovei pe piept împart primul loc cu câte 15 puncte. Minerul Motru în schimb alunecă înapoi spre liga a III-a.

Schimbare de lider în seria a II-a a ligii secunde. Echipa lui Mititelu, FC U Craiova a învins Gloria Bistriţa şi a trecut pe primul loc. Singura reprezentantă a Gorjului la acest nivel, Minerul Motru, a pierdut acasă cu UTA Arad şi e acum ultima în clasament.

Craiova 1 şi Craiova 2 fac legea

Exilată din nou la Roşiorii de Vede, Craiova lui Adrian Mititelu avea nevoie de o victorie cu Bistriţa pentru a se instala în fotoliul de lider. Meciul, echilibrat de altfel, a fost decis dintr-un penalty contestat acordat de arbitrul partidei, Dragoş Teodor. Săceanu a transformat şi a adus 3 puncte de aur în contul Craiovei cu stema cap de leu. Victoria i-a prilejuit un nou impuls lui Mititelu să iasă la atac. „Echipele din Craiova sunt avantajate de arbitri? Poate doar una dintre ele, de fapt nici aia nu e echipă din Craiova, e de pe la Bucureşti. O să joace pe Oblemenco ultimul lor meci. Luni, la ora 11, revenim pe Oblemenco, mergem cu Jandarmeria şi cu Poliţia. Echipa doamnei Vasilescu poate juca pe Oblemenco pentru că sunt bun la suflet, dar să uite de imn şi culori”, a răbufnit patronul Ştiinţei la adresa celeilalte echipe care are numele de Craiova, CS U. Echipa antrenată de Ovidiu Stângă s-a impus şi ea în ultima rundă, 2-1 acasă cu FC Olt Slatina. Şi asta după ce oaspeţii au condus cu 1-0 încă din minutul 4, fază la care craioveanul Izvoranu fusese eliminat. Golurile lui Curelea şi Pleşan au păstrat însă punctele pe Oblemenco.

Dedic victoria tuturor oltenilor. Sincer, îmi doresc să promovăm şi noi şi FC U, să fie cât mai mult fotbal în Craiova. Pentru că au fost ani în care Craiova a fost privată de fotbal de calitate.” Mihăiţă Pleşan, CS U Craiova

Corabia din Motru ia apă serios

Pentru Minerul Motru însă lucrurile nu merg deloc grozav. Fără antrenor principal după plecarea lui Fane Nanu în urmă cu 3 etape, motrenii au suferit un nou eşec pe teren propriu, 0-2 cu UTA Arad. Meciul era unul al suferinţei, între ultimele două clasate în seria a 2-a iar Minerul a clacat din nou. Trupa lui Eugen Trică a tranşat repede partida. O. Popescu şi fostul pandur, Apostu, au marcat în primele 34 de minute şi au stabilit rezultatul final. Motrenii au epuizat toate schimbările încă de la pauză dar nu au putut marca nici golul de onoare. De altfel, meciul cu UTA a fost al şaptelea la rând fără gol marcat de motreni care stabilesc un record negativ deloc de invidiat. Minerul Motru e acum ultima în clasament şi are şanse mici să evite retrogradarea în acest ritm. „Ne-am păstrat atitudinea bună din precedentele două partide şi am legat victoria cu Bistriţa. Este foarte important acest lucru, cum la fel de important este că ne-am exprimat bine în teren, făcând o primă repriză fantastică”, a spus Trică la final.

7 – meciuri fără gol marcat are acum Minerul Motru. Buciuman şi compania n-au mai înscris din prima etapă, de la acel 4-0 cu Mioveni

“Sincer, nu credeam că vom învinge cu atâtea absenţe în echipă. Craiova a bătut doar în minutul 96 la Motru, iar pe Mioveni i-a umilit cu 4-0. O astfel de echipă mi se părea periculoasă acasă. Dar, băieţii au strâns rândurile şi aşa s-a născut această victorie importantă.”  Adrian Marţian, parton UTA

Minerul Motru – UTA Arad 0-2 (O. Popescu – min. 9 şi Apostu, 34’)

Minerul: D. Popescu - Iclănzan, Dicu (cpt.), Nueleanu, C. Laurenţiu - V. Rada, Şoo - Hanu, Stanciu, Unguru - Speroni

UTA: Horvat - M. Roman, Fl. Ardelean,  Zanardini, Marcu - O. Popescu, T.  Stan, Firţulescu, Bârză (cpt.) - Sălăjan, Apostu

Rezultate, liga a II-a, seria a II-a, etapa a 8-a:

FC U Craiova – Gloria Bistriţa 1-0, CS U Craiova – FC Olt Slatina 2-1, Olimpia Satu Mare – FC Bihor Oradea 2-0, Metalul Reşiţa – CS Mioveni 2-1, ASA Tg-Mureş – CSM Rm-Vâlcea 3-1

Clasament:

1-2.FC U Craiova şi CS U Craiova – ambele câte 15 puncte                      3. Bistriţa  14 pct.                   4-5. Olimpia Satu Mare şi Metalul Reşiţa – ambele câte 13 pct.    6-7. Vâlcea şi Tg-Mureş – ambele câte 12 pct.       8. Olt Slatina  9 pct.      9-10. Bihor şi Mioveni – ambele câte 8 pct.  11. UTA 7 pct.   12. Minerul Motru  4 pct.