Constantina Diţă a urcat pe podium la Londra

Gorjeanca Constantina Diţă, campioană olimpică la maraton de la Beijing, a ocupat poziţia a treia în cursa atletică de 10 kilometri "BUPA London 10.000" desfăşurată la începutul acestei săptămâni pe străzile capitalei Angliei. Constantina Diţă a terminat cursa în 34 de minute şi 25 de secunde, fiind devansată de Kim Smith din Noua Zeelandă şi Hatti Dean din Marea Britanie. La final, ea s-a declarat mulţumită de rezultat având în vedere oboseala acumulată în maratonul de la Londra: "Timpul meu nu a fost unul foarte bun, dar sunt totuşi mulţumită că am terminat printre primele trei. E prima cursă după maratonul de la Londra, am avut o perioadă destul de lungă în care a trebuit să-mi revin după problemele de acolo, în plus fetele care m-au învins sunt mult mai tinere, aşa că în condiţiile date e un rezultat care mă satisface." Pentru câştigătoarea acestui concurs, neozeelandeza Kim Smith, faptul că a învins-o pe Diţă valorează mai mult decât câştigarea probei în sine, aceasta considerând că românca este o alergătoare fabuloasă.