Craiova a oferit spectacol suporterilor pe „Ion Oblemenco”

Universitatea Craiova a început bine partea a doua a campionatului reuşind o victorie în primul meci oficial al anului. Oltenii au  învins-o pe Gaz Metan Mediaș, pe teren propriu, scor 3-1, în  primul meci al etapei cu numărul 23 din Liga 1.

Alexandru Cicâldău a fost omul meciului şi a  marcat două goluri, în minutele 7 respectiv 26, fiind chiar aproape de hat-trick. Medieșenii au redus diferența din penalty, în minutul 37, prin Marius Constantin, dar oltenii au mai înscris până la final, Cosic marcând și el în minutul 62.  Dan Nistor a debutat ca titular la Craiova, dar a fost schimbat în prelungiri, iar oltenii l-au aplaudat în momentul ieșirii de pe teren.

Meciul cu Gaz Metan era unul important pentru gazde deoarece un  eşec la debut, pe teren propriu, ar fi dinamitat atmosfera printre suporteri. Şi din punct de vedere al poziţiei din clasament era importantă victoria pentru Craiova care va juca apoi două meciuri dificile în deplasare şi un meci acasă cu campioana, CFR Cluj.

Craiova a  avut un singur debutant la acest meci, pe Dan Nistor, care a avut susţinerea fanilor olteni.

Vizualizări: 1,596