CSO Filiaşi a scos Pandurii din cupă

Pandurii Târgu Jiu a părăsit joi şi Cupa României după ce în campionat nu a reuşit nici o victorie în acest sezon. Gorjenii au fost învinşi cu 2-0 de CSO Filiaşi, echipa lui Mario Găman mergând mai departe în cupă.

Pandurii a fost eliminată din cupă de o formaţie de Liga 3, CSO Filiaşi, care are în componenţa sa mai mulţi jucători cu experienţa Ligii 2 şi chiar a Ligii 1.

Meciul din faza 3 a Cupei României s-a disputat pe stadionul „Orăşenesc“ din Filiaşi şi a fost câştigat de gazde cu scorul de 2-0.  Jucătorii lui Mario Găman au dominat jocul putând deschide scorul în minutul 22, când Edi Dina a fost tras în careu la o centrare, iar arbitrul a indicat punctul cu var. În primă fază a pus mâna pe minge Sabin Lupu, dar ulterior şi-a asumat executarea penaltiului fostul pandur Andrei Şendroiu, şutul lui fiind apărat de Aldescu. Primul gol a fost marcat de  Vlad Buţurcă. Acesta în minutul 25, a doua reuşită venind rapid  şi aparţinându-i lui Sabin Lupu, în minutul 36.

După pauză Pandurii s-au străduit să marcheze şi să reintre în cărţile calificării, dar un alt fost pandur, Ovidiu Jianu, a închis poarta gazdelor.

Formaţia gorjeană a încheiat meciul în inferioritate numerică, după ce Dieu Merci Luzemo a văzut cel de-al doilea cartonaş galben în minutul 90.

CSO Filiaşi – Pandurii Târgu Jiu 2-0

Stadion Orăşenesc din Filiaşi

CSO Filiaşi: Ovidiu Jianu – Răzvan Vulpe, Dragoş Circă, Eduard Dina, Cosmin Calu, Marius Duriţă (’85, Ion Creţu), Andrei Vaştag, Andrei Şendroiu (’61, Alex Fotescu), Dragoş Săulescu (’61, Cristian Poiană), Sabin Lupu (’46, Alex Armăşelu), Vlăduţ Buţurcă (’90, Răzvan Vespe). Antrenor: Mario Găman.

Pandurii Târgu Jiu: Marius Aledescu – Horaţiu Peia, Claudiu Moise, Dieu Luzemo, Alex Vasilescu (’66, Prince Buaben), Martin Remacle, Andrei Dobre (’42, Acosta Felipe), Sebastian Velcotă, Gabriel Dodoi (’42, Steven Goma), Keimus Bunga (’55, Rafal Zaborowsky), Cătălin Vaida (’42, Marian Habet). Antrenor: Călin Cojocaru.