De ce cred cei de la Pandurii că au avut probleme în tur

Pandurii Târgu Jiu nu a avut rezultate bune în acest sezon în care cu greu a reuşit două victorii şi o remiză. Conducerea clubului are explicaţii pentru startul slab de campionat în care rezultatele au lipsit cu desăvârşire.

Pandurii a pornit cu stângul în noul sezon în care abia în etapa a 8-a a reuşit o primă victorie, în deplasare, cu CSM Reşiţa. A urmat apoi un egal cu Csikszereda, tot în deplasare, în etapa a 10-a, şi victoria de pe teren propriu cu CSM Slatina. Cum aceste puncte au venit destul de târziu, oficialii clubului au avut şi explicaţii pentru startul dezastruos. „Una dintre cauze a fost omogenitatea lotului. Așa cum știți, abia la începutul campionatului am reușit să facem legitimările și contractele jucătorilor. De asemenea, am avut un țintar foarte greu, în primele 10 etape am avut numai meciuri foarte grele, am întâlnit cei mai tari adversari din campionat”, a explicat directorul sportiv Camilian Floroiu starul de sezon mult sub aşteptări, un sezon în care şi arbitrajele au părut să fie potrivnice gorjenilor care s-au plâns de numărul mare de penalty-uri dictate contra lor. În prima parte a sezonului cei de la Pandurii aproape că nu au avut nici un meci fără penalty dictat contra echipei iar la unele meciuri s-au acordat chiar două, un exemplu fiind partida cu ACS Viitorul de la Târgu Jiu, scor 4-3, în care Pandurii a fost sancţionată cu două lovituri de la 11 metri. Acestea au fost şi transformate, fiind exact golurile care au adus victoria echipei lui Flavius Stoican, fără acestea cei de la Pandurii putând obţine chiar o victorie. Meciul s-a încheiat cu scorul de 4-3 pentru ACS Viitorul, după ce Pandurii reuşiseră egalarea în repriza secundă, scorul la pauză fiind 3-1.